Serek wiejski light
To świetny pomysł na przekąskę, ponieważ ma sporo białka (16 g w 150 gramach), a mało węglowodanów (około 4 g w 150 gramach). Jako produkt naturalny nie ma (a przynajmniej nie powinien mieć) zagęstników, barwników czy konserwantów. Serek dobrze smakuje bez żadnych dodatków, ale możesz dosypać do niego garść pokrojonych owoców, bakalii czy orzechów.
Jogurt z owocami
Nie chodzi o jogurt owocowy, którego niskokaloryczność czy lekkość to tylko chwyt reklamowy. Nawet jeśli ma obniżoną ilość tłuszczu, to zrekompensowano ją dosypaniem cukru lub dolaniem syropu glukozo-fruktozowego. Jogurt naturalny za to ma dużo wapnia, witamin z grupy B i żywych kultur bakterii, które przyspieszają perystaltykę jelit, ułatwiając odchudzanie. Wybierz go na wieczorną przekąskę i dodaj garść owoców (mogą być mrożone jagody, truskawki, maliny lub granat czy jabłko). Możesz je z jogurtem zmiksować, a otrzymasz pyszny koktajl.
Gorzka czekolada
Nie będziemy cię po raz kolejny przekonywać o jej zaletach ( sprawdź, dlaczego warto ją jeść ). Jeśli bez "czegoś słodkiego" nie zaśniesz, zjedź dwie kostki czekolady (jest zdrowa, ale także w większych ilościach kaloryczna). Wybierz czekoladę ze sklepu ze zdrową żywnością - znajdziesz tam czekolady organiczne, produkowane z dobrej jakości ziaren kakao, mleka z upraw organicznych i cukru trzcinowego lub nektaru z palmy kokosowej. Bez ulepszaczy i tony zwykłego cukru.
Niesolone pistacje
Jeśli masz ochotę na coś chrupiącego, wybierz pistacje. To najmniej kaloryczne z orzechów (garść ma około 160 kalorii). A przez to, że garść pistacji to sporo, możemy je podjadać, bez uczucia, że mało zjedliśmy. Poza tym zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe i antyoksydanty - luteinę, gamma-tokoferol, beta-karoten, które m.in. regulują poziom cholesterolu.
Deser czekoladowy
Tak, oczy cię nie mylą. Wieczorem możesz zjeść deser czekoladowy, bez ryzyka dodatkowych wałeczków w talii. Musi to być jednak deser przyrządzony według naszego przepisu - weź 3 łyżki mleczka kokosowego (ewentualnie mleka migdałowego, które kupisz w sklepie ze zdrową żywnością), dodaj do niego 30 gramów (3 łyżki) odżywki białkowej w proszku o smaku czekoladowym i łyżeczkę zmielonego siemienia lnianego (nazywane jest mączką lnianą, dostępne także w sklepach ze zdrową żywnością). Wymieszaj te składniki w miseczce. Smacznego!
Pełnoziarniste krakersy
Kilka krakersów zaspokoi ochotę na słoną przekąskę. Koniecznie wybierz ich pełnoziarnistą wersję. Kupisz takie krakersy (a także biszkopty czy ciasteczka) w sklepie ze zdrową żywnością, ale możesz szybko i łatwo zrobić je sama. Wystarczy mąka pełnoziarnista, masło, żółtko, proszek do pieczenia i ulubione przyprawy. Możesz na krakersy położyć łyżkę hummusu lub plasterek odtłuszczonej mozzarelli.
Popcorn
Ulubiony przysmak kinomana to świetna przekąska dla osób pilnujących wagi. Popcorn, bez soli, masła czy karmelu, ma dużo błonnika (na równi z brązowym ryżem czy pełnoziarnistym makaronem), witaminy z grupy B i, co zaskakujące - przeciwutleniające polifenole. Zdrowy popcorn zrób sama - wystarczy uprażyć garść kukurydzy w garnku. Zapomnij o gotowym popcornie ze sklepu.
Kanapka
Zamiast wycieczek do kuchni i po raz kolejny otwierania i zamykania lodówki - po prostu zrób kanapkę. Wybierz pełnoziarniste pieczywo, połóż na nim plaster wędliny z indyka (lub pieczonego mięsa - indyka, kurczaka czy chudej wołowiny), dodaj sałatę, pomidora i trochę niskotłuszczowego sera. Nie trzymaj się tego, że nie jesz np. po 18, bo ostatni posiłek powinnaś zjeść 2 godziny przed snem. I taka kanapka właśnie to świetny pomysł na wieczorną przekąskę - syci na długo, jest zdrowa i na pewno nie odłoży się w postaci dodatkowych kilogramów.
Czekolada gorzka BIO 100g Rapunzel
w okazje.info
Popcorn BIO 400g Bio Planet
w okazje.info