Muzyka i oświetlenie mają wpływ na to, ile zjemy!

Raz na jakiś czas lubisz zajrzeć do restauracji innej niż wszystkie i skusić się na zestaw? A może trudno ci zrezygnować z kalorycznych przekąsek, kiedy wychodzisz szaleć w piątkowy wieczór? Naukowcy właśnie odkryli, co może sprawić, że zjesz nawet o 170 kcal mniej!

Dołącz do nas na Facebooku

Czasem naprawdę nie możesz się oprzeć pokusie i trudno ci zrezygnować z kalorycznego dania typu fast food, czy niezdrowej przekąski? Jeśli robisz to bardzo sporadycznie, nie będzie tragedii. Owszem, taka "wpadka" nie jest najlepszym prezentem dla twojego organizmu, ale serwowana rzadko, nie odbije się mocno na zdrowiu ani na sylwetce. Mimo wszystko, wyrzuty sumienia, które pojawiają się zaraz po zjedzeniu posiłku, nie dają ci żyć? Być może warto skorzystać z wyników badań przeprowadzonych przez doktora Briana Wansinka z Cornell University oraz doktora Koerta van Ittersuma z Georgia Institute of Technology i następnym razem zjeść nieco mniej "śmieciowego jedzenia"?

Kolejne odkrycie

O tym, że wielkość czy kolor talerza ma wpływ na to, ile zjemy , już pisaliśmy. Wymienialiśmy też kilka sposobów na to, by jak najrzadziej sięgać po niezdrowe i kaloryczne przekąski . Jednak o tym, że oświetlenie oraz muzyka mogą zmniejszyć kaloryczność dania, po które sięgamy w barach szybkiej obsługi aż o 170 kcal, sami nigdy wcześniej nie słyszeliśmy. Brzmi ciekawie.

Według najnowszych badań opublikowanych w sierpniu 2012 roku w Psychological Reports, to, jaką muzykę usłyszymy w tle, oraz jak silne będzie oświetlenie w barze typu fast food, ma wpływ na wielkość zjedzonego przez nas posiłku.

Trzeba się zrelaksować

Do tej pory często uważano, że w tych miejscach. gdzie jest spokojna muzyka, przytłumione światło - siedzi się dłużej, chętniej, a zatem i zjada się więcej. Jednak najnowsze badania przeprowadzone przez doktorów z Cornell University oraz Georgia Institute of Technology wykazały coś zupełnie odwrotnego.

Okazuje się, że w barach szybkiej obsługi, w których jest spokojniejsza muzyka i mniej ostre światło, zamawia się tyle samo, ale zjada nawet o 18% mniej (w niektórych przypadkach jest to różnica nawet 170 kcal!). Dlaczego? Dlatego, że osoby odwiedzające takie miejsca są dużo bardziej zrelaksowane, jedzą wolniej, szybciej czują się syte. Co więcej, posiłek sprawia im więcej radości.

I choć nie namawiamy do tego, by jeść dania typu fast food, to może warto wyciągnąć z tych badań nieco inne wnioski i nie jeść w pracy w pośpiechu, tylko zrobić sobie przerwę na lunch, odejść od biurka i na spokojnie cieszyć się jedzeniem?

Więcej o: