Problemy ze snem - trzy przyczyny problemów z zasypianiem

Kładziesz się do łóżka, ale zanim zaśniesz, mija sporo czasu? A może nie masz kłopotów z zasypianiem, za to budzisz się w nocy kilka razy albo wstajesz jeszcze przed świtem bez względu na to, czy musisz iść do pracy czy możesz leniuchować? Brak snu może mieć bardzo niekorzystny wpływ na twoje samopoczucie, zdrowie, a także wyniki sportowe.

Płaski brzuch - dlaczego jeszcze go nie masz? Czy przyczyną może być brak snu?

Sen pomaga schudnąć

Co robi każdy dobry trener osobisty, kiedy zgłasza się do niego nowa osoba w potrzebie? Oprócz dokonania pomiarów, przeprowadza dokładny wywiad, w którym pyta nie tylko o cele, dotychczasową aktywność, ewentualne kontuzje , nawyki żywieniowe, ale także o sen. Liczy się to, o której się kładziemy, czy mamy problemy z zasypianiem, czy budzimy się w nocy, ile godzin śpimy. Wszystko ma znaczenie. Bez odpowiedniej ilości (7-8 godzin) dobrej jakości snu, ciężko o regenerację, a wtedy szansa na osiągnięcie założonego sobie celu drastycznie maleje. Pamiętajmy też, że brak snu ma duży wpływ na naszą gospodarkę hormonalną, a w konsekwencji zdarza się, że zmęczeni częściej odczuwamy głód i zjadamy więcej niż w rzeczywistości potrzebujemy . Dlatego warto poszukać przyczyny problemu.

Sposób na sen? Magnez!

Kofeina

Jeśli nie zaobserwowałeś u siebie większych problemów z zasypianiem, ale wstajesz bardzo wcześnie rano i nie możesz już spać, istnieje spore prawdopodobieństwo, że to z powodu kofeiny. Dlaczego? Z najnowszych badań wynika, że kofeina bardzo długo utrzymuje się w organizmie, dlatego może dawać o sobie znać w środku nocy lub nad ranem. Osoby, które odczuwają zmęczenie mimo tego, że przeznaczają na sen ok. 7 godzin, ale wstają w nocy lub nad ranem nie mogą spać, powinny zredukować ilość kofeiny oraz teiny. Po kawę warto sięgnąć tylko rano, ale należy też uważać, by po południu nie sięgać po czarną herbatę. Wieczorami unikajmy także herbaty zielonej.

Kawa to przyjaciel osób aktywnych. Zobacz, dlaczego warto ją pić

Stres

Na głowie mamy sporo: w pracy z dnia na dzień przybywa nowych zadań. W domu czeka na nas pranie, przygotowywanie posiłków (w końcu zależy nam na zdrowym odżywianiu, więc chcemy wiedzieć, co jemy), a do tego człowiek czasem chciałby się jeszcze spędzić wieczór z bliskimi, spotkać się ze znajomymi i znaleźć czas na trening. Jak to wszystko pogodzić? Zdarza się, że rezygnujemy z kilku godzin snu: kładziemy się później lub wstajemy wcześniej, żeby ze wszystkim zdążyć. Doby nie wydłużymy, ale możemy się lepiej zorganizować. Jeśli założysz kalendarz, w którym skrupulatnie będziesz planować: kiedy jest czas na sprzątanie, wyjście do kina z przyjaciółką, a kiedy na trening, łatwiej będzie ci wszystko pogodzić. Oczywiście, nigdy nie jest tak, że wszystko działa jak w zegarku i na pewno część planów się zmieni, ale zobaczysz, że w taki sposób dużo łatwiej jest wszystko ze sobą pogodzić i wygospodarować chwilę dla siebie.

Sposoby na odreagowanie stresu. Sprawdź!

Alkohol

Mówi się, że alkohol działa relaksująco. Faktycznie, lampka wina czy piwo może nas odprężyć, ale zbyt duża ilość alkoholu sprawi, że nawet jeśli od razu zaśniemy, wcale się nie zregenerujemy, bo nasz organizm podczas snu, zamiast się regenerować, będzie próbował oczyścić się z toksyn. Dlatego zapamiętaj dwie kwestie: po pierwsze - nie pij późnym wieczorem, tylko na kilka godzin przed pójściem spać, po drugie - uważaj na ilość. Im mniej wypijesz, tym skuteczniej się zregenerujesz podczas snu.

Alkohol a trening. Czy picie niweczy efekt ćwiczeń?

Kilka praktycznych porad, które mogą pomóc:

- Zaplanuj ile godzin chcesz przeznaczyć na sen i staraj się kłaść o takiej porze, by udało się ten plan zrealizować.

- Uprawiaj sport, ale nie ćwicz tuż przed snem.

- Staraj się nie robić późnym wieczorem niczego, co wymaga pracy mózgu na wysokich obrotach. Postaw na coś relaksującego.

- Jeśli wieczorem czytasz czy oglądasz film, nie wybieraj czegoś, co wzbudzi silne emocje. Staraj się unikać wszystkiego, co może cię zestresować.

- Nie zasypiaj przy włączonym telewizorze.

- Zadbaj o to, by w pokoju było ciemno: zasłoń okna, wyłącz telewizor, komputer. Najlepiej, jeśli zrobisz to tak, by nie migały żadne, nawet najmniejsze diody.

- Zrezygnuj z zegarków czy budzików cyfrowych.

- Nie idź do łóżka głodna lub przesadnie najedzona. Zobacz, co jeść przed snem.

- Na kilka godzin przed snem unikaj kofeiny, teiny, alkoholu i kofeiny.

- Zrelaksuj się: np. odpocznij w wannie z ciepłą wodą.

Dobranoc!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.