"Odchudzam się więc liczę kalorie". Słusznie?

Myślisz, że najlepszą drogą do tego, by pozbyć się zbędnych kilogramów jest przemyślana dieta i ruch? Zgadza się, tyle tylko, że często nie bardzo mamy pojęcie o tym, co to znaczy "przemyślana dieta". Zamiast stawiać na jak najmniej przetworzone produkty, liczymy kalorie. A kaloria kalorii nierówna.

Dołącz do nas na Facebooku

Postrzeganie spożywanych pokarmów jedynie przez pryzmat "kalorii" jest niedopuszczalnym uproszczeniem. Niestety wiele osób (zwłaszcza tych, którym zależy na zredukowaniu tkanki tłuszczowej) stara się przede wszystkim zmieścić w określonych pułapach kalorycznych, zupełnie nie zwracając uwagi na podaż poszczególnych składników odżywczych. W efekcie stosuje się diety, które w dłuższej perspektywie nie tylko cechują się niską efektywnością, ale też doprowadzają organizm do ruiny.

Pączek czy ryba?

Gdyby się trochę głębiej zastanowić, to nie potrzeba specjalistycznej wiedzy, by zauważyć, że dostarczenie 1000 kcal w postaci posiłku składającego się z chipsów czy ciastek jest czymś zupełnie innym niż dostarczenie takiej samej ilości kilokalorii z potrawy, w skład której wchodzi duszony łosoś z jogurtem, szpinakiem i batatami. Te dwie pozycje, choć charakteryzują się taką samą wartością energetyczną, drastycznie różnią się wartością odżywczą, czyli dostarczają odmiennej dawki witamin, składników mineralnych oraz białka, węglowodanów i tłuszczu. I to właśnie owa wartość odżywcza jest czynnikiem, który bezwzględnie należy wziąć pod rozwagę komponując codzienne menu.

Liczy się jakość

Ciastka i chipsy, podobnie jak inne wysoko przetworzone pokarmy, są źródłem przede wszystkim składników o charakterze energetycznym, zawierają przy tym śladowe ilości białka, witamin i składników mineralnych. Łosoś, jogurt, szpinak i bataty oprócz tego, że są doskonałym źródłem energii, dostarczają białko, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz pierwiastki takie jak: fosfor i wapń. Takie danie to także porcja witamin.

Liczenie kalorii

Chociaż zestawienie frytek i ciastek z łososiem, jogurtem i warzywami wydaje się być przerysowane, to dość dobrze obrazuje popularny sposób postrzegania, praktykowany często przez osoby odchudzające się, czyli tzw. "myślenie kaloriami", gdzie wartość energetyczna staje się kluczowym czynnikiem wartościującym jakość żywności, a im dany produkt jest bardziej "light" tym wydaje się być lepszy. Czy 100g orzechów włoskich, które dostarcza 650kcal jest faktycznie mniej pożądanym elementem diety niż 100 g landrynek dostarczające 350kcal (czyli prawie połowę mniej)? Czy szklanka coli dostarczająca 85 kcal jest lepsza od szklanki pełnotłustego mleka dostarczającej 120 kcal?

Na jedno i drugie pytanie odpowiedź brzmi: "nie!" Liczy się bowiem nie tylko wartość energetyczna, ale także wartość odżywcza danego produktu oraz stopień technologicznego przetworzenia!

Sugerowanie się jedynie kalorycznością produktów żywnościowych jest elementarnym błędem popełnianym często przez osoby odchudzające się, układające diety redukcyjne na własną rękę. Taki sposób wartościowania jakość produktów spożywczych jest jednak nieodpowiedni, a w skrajnych przypadkach może odbić się niekorzystnie nie tylko na sylwetce, ale również na zdrowiu.

Więcej o tym, jak trenować i zmienić nawyki żywieniowe znajdziesz w serwisie PoTreningu.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.