Dieta oczyszczająca - czy warto ją zastosować?

"Dieta oczyszczająca pomoże mi się szybko pozbyć zbędnych kilogramów, które pojawiły się po zimie, a jednocześnie oczyści mój organizm z toksyn. Dzięki takiemu drastycznemu rozwiązaniu, na nowo nabiorę chęci na zdrowe odżywianie się, nie będę miała ochoty na słodycze czy słone przekąski" - mówi 31-letnia Marlena. Czy dieta oczyszczająca, popularnie zwana detoksem, to rzeczywiście najlepsza metoda na zmianę nawyków żywieniowych?

Dołącz do nas na Facebooku

Chcesz zmienić złe nawyki żywieniowe, więc decydujesz się na dietę oczyszczającą? Podczas niej całkowicie rezygnujesz z soli, cukru, kawy, czarnej herbaty, nabiału, mięsa, a potem stopniowo wprowadzasz te produkty do dziennego menu? Czy ma to sens? Z takim pytaniem zgłaszamy się do specjalisty. Aneta Łańcuchowska z Poradni Dietetycznej halsa radzi:

- Całkowite wykluczanie całych grup produktów na krótki okres nie ma większego sensu i może przynieść więcej szkód niż korzyści. Nie jest możliwe nadrobienie kilku miesięcy zaniedbań w ciągu tygodnia postu. Zmiany, które wprowadzamy do diety, powinny być trwałe, a aby to było możliwe powinny być wprowadzane stopniowo - mówi Łańcuchowska.

Detoks - jak powinien wyglądać?

- Zacznijmy od usunięcia solniczki i cukierniczki ze stołu, ograniczmy spożycie słonych i słodkich przekąsek. Na początku może nam ich brakować, jednak po pewnym czasie przywykniemy. Ilość używanej soli i cukru to w dużej mierze kwestia przyzwyczajenia, a ograniczenie ich spożycia na pewno wyjdzie nam na zdrowie - radzi dietetyk.

Pamiętajmy o tym, że drastyczne diety, które stosujemy przez kilka dni czy tygodni, spowalniają metabolizm. Organizm zaczyna "robić zapasy" i w momencie, gdy zakończymy restrykcyjną dietę oczyszczającą i dodamy do menu więcej produktów, zaczniemy tyć.

- Warto raz na jakiś czas zrobić detoks na zasadzie: odstawiam kawę, czarną herbatę, sól, alkohol i stawiam na nieprzetworzone produkty, jednak nie ma co przesadzać i eksperymentować z różnego rodzaju głodówkami, ponieważ tego typu rozwiązania są bardzo niekorzystne dla naszego zdrowia - wyjaśnia Łańcuchowska.

Anna Szczypczyńska

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.