Wszyscy sportowcy - zarówno zawodowi, jak i amatorzy - mają zwiększone zapotrzebowanie na aminokwasy rozgałęzione. Dzięki nim po wzmożonym wysiłku nie dochodzi do redukcji białek, a co za tym idzie zmniejszaniu się tkanki mięśniowej. Ponadto pozwalają one zapobiec stanom niedoboru energii.
Suplement BCAA jest więc idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zniwelować do minimum zmęczenie podczas treningu i poprawić swoje samopoczucie. Dzięki BCAA skutecznie wydłużą czas ćwiczeń. Ale po kolei. Zanim sięgniemy po suplementy, sprawdźmy najpierw, czy są one bezpieczne.
Skuteczne działanie BCAA zostało potwierdzone przez naukowców. Badania dały jasne wyniki - osoby, które przyjmowały aminokwasy uzyskiwały lepsze wyniki, były mniej zmęczone. Nie zauważono negatywny skutków przyjmowania BCAA u sportowców - oczywiście badani przyjmowali zalecaną przez lekarzy dawkę. Żadnych suplementów nie wolno stosować w nieograniczonych ilościach.
Zacznijmy od tego, że pod tą tajemniczą nazwą kryją się aminokwasy rozgałęzione - dokładnie trzy: walina, leucyna i izoleucyna. Są to substancje egzogenne, które należy dostarczać w jedzeniu. Nasz organizm ich nie produkuje. Występują przede wszystkim w produktach bogatych w białko .
Są to trzy niezbędne aminokwasy o tzw. rozgałęzionych łańcuchach: walina, leucyna i izoleucyna. Są to substancje egzogenne, czyli muszą być dostarczane w pożywieniu, gdyż nasz organizm ich nie wytwarza. Występują przede wszystkim w produktach żywnościowych obfitujących w białko, czyli na przykład jajka, mięso drobiowe, nabiał, fasola, groch.
BCAA bierze udział syntezie białek, a to ma wpływ na kształtowanie się naszej muskulatury. Dzięki suplementom lepiej będzie działa przemiana anaboliczna. To wszystko zasługa dostarczania większej ilości protein. W organizmie wytwarzają się hormony, które pomagają owym przemianom anabolicznym. Dzięki wzmożonej produkcji hormonów - np. wzrostu - synteza włókien mięśniowych zachodzi szybciej.
Co idzie za szybszymi przemianami w organizmie? Przede wszystkim, tak bardzo pożądane przez sportowców, zwiększone możliwości treningowe i ochrona mięśni. Stosując preparat BCAA możemy liczyć na bardziej efektywny trening, ponieważ zmęczenia dopada nas później. Dzieje się tak dlatego, że aminokwasy kontrolują ilość wydzielanej serotoniny, która wpływa na naszą senność czy zmęczenie. Staje się to więc proste - przyjmujemy BCAA, odwlekamy moment zmęczenia i znużenia, nasz trening staje się bardziej efektywny. A do tego stosując aminokwasy BCAA przyspieszamy procesy regeneracyjne w organizmie. Utrzymując je na stałym poziomie, podtrzymujemy warunki, w których tkanka mięśniowa może rosnąć. Jeśli chodzi o ochronę mięśni, preparat BCAA skutecznie zmniejsza tkankę mięśniową, a także redukuje podskórną tkankę tłuszczową. Dzięki aminokwasom rozgałęzionym dochodzi do sprawniejszych przemian energii, a więc pobudzamy swój metabolizm. A skutkiem tego jest utrata niechcianych kilogramów.
Pamiętaj, nie przyjmuj preparatów BCAA na własną rękę. Dawkę ustal z trenerem personalnym, który dobierze ją odpowiednio do twojej masy ciała i rodzaju treningu. Warto też skonsultować z lekarzem medycyny sportowej. Zasadniczo optymalna dawka aminokwasów rozgałęziony to 5-20 g dziennie. Według zaleceń powinniśmy stosować 1-2g na każde 10 kg swojej wagi. Jeśli chcemy zapobiegać redukcji tkanki mięśniowej, nie wolno przyjmować większej dawki niż 3-6g. Natomiast dzienna dawka BCAA nie może przekroczyć 50g. Co ważne, nadmiar BCAA jest bardzo niekorzystny dla naszego organizmu i naszych założeń treningowych. Kiedy przekroczymy optymalną dla nas dawkę, dojdzie do rozkładu aminokwasów. Następuje wtedy produkcja glukozy, a czasami nawet kwasów tłuszczowych.