Po południu często towarzyszy ci spadek energii? Sięgasz po kolejna filiżankę kawy, kupujesz napój energetyczny i kusisz się na czekoladowego batona z nadzieją, że to załatwi problem? Nic bardziej mylnego! Nie dość, że po kilkunastu minutach znowu zrobisz się senny, to jeszcze zaszkodzisz swojemu zdrowiu i sylwetce. Są skuteczniejsze sposoby na to, by obudzić się w ciągu dnia.
Jesień i zima zbliżają się coraz większymi krokami. A to oznacza, że dzień będzie coraz krótszy, ciśnienie atmosferyczne zacznie spadać, a ty częściej będziesz senny. Jak większość z nas radzi sobie z nagłym spadkiem energii?
- Sięgamy po coś, co szybko podniesie nam poziom cukru we krwi. Wybieramy batony, ciastka, słodkie napoje gazowane, bo to momentalnie stawia nas na nogi - mówi trener osobisty Greg Smith. - Jednak nie jest to dobra metoda, ponieważ węglowodany pozyskane w ten sposób tak bardzo podnoszą poziom glukozy we krwi, że nasz organizm zaczyna wydzielać spore ilości insuliny, a co idzie za tym: po nagłym uczuciu ożywienia, na nowo robimy się ospali, brakuje nam energii - wyjaśnia.
Dlatego warto zastosować kilka innych, bardziej skutecznych trików.
Masz zdrowy nawyk i nie sięgasz po napoje energetyzujące? Świetnie! Jeśli jeszcze masz jakieś wątpliwości, to gwarantujemy, że kawa będzie lepszym wyborem. Filiżanka z aromatycznego napoju z samego rana nie zaszkodzi jeśli nie masz nadciśnienia, czy innych problemów zdrowotnych, a może cię nie tylko obudzić, ale również wprawić w dobry nastrój.
Pamiętaj jednak, by nie przesadzać z ilością kawy, szczególnie w takiej sytuacji, gdy jesteś osobą aktywną. Dlaczego? Ponieważ wypłukuje z organizmu minerały i elektrolity. Zamiast zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, odwadniasz się sięgając po kawę lub napoje energetyczne.
Jeśli po południu odczuwasz zmęczenie i zaczynają ci dokuczać bóle głowy, pij wodę mineralną. Zawsze staraj się mieć przy sobie butelkę, żebyś w każdej chwili mógł po nią sięgnąć i regularnie popijać w ciągu dnia. Jednym z objawów odwodnienia, są bóle głowy i spadek energii.
Dobre śniadanie to podstawa. Mówi się o tym nie bez powodu. Sięgnij po posiłek bogaty w białko, węglowodany złożone i tłuszcze, a dzięki temu, dostarczysz sobie odpowiednią dawkę energii już z samego rana.
- Węglowodany, jakie znajdziemy w płatkach owsianych, orzechach czy pełnoziarnistym pieczywie, będą się uwalniać powoli (w przeciwieństwie do tych, jakie znajdziemy w ciastkach czy batonach) dzięki czemu nie zafundują ci nagłych skoków glukozy we krwi - mówi Greg Smith.
Dlatego, zamiast od pączka czy drożdżówki, zacznij dzień od płatków owsianych lub kanapki z pełnoziarnistego pieczywa.
Tak jak już wspominaliśmy - zbyt szybki "strzał" energii kończy się tym, że po kilkunastu minutach znowu masz ochotę się położyć i odpocząć. To efekt działania insuliny. Co zrobić, by tego uniknąć?
- Jeść częściej małe porcje. Nie napychać się na raz i ograniczyć do minimum spożycie cukrów prostych, bo to one są odpowiedzialne za taką reakcję naszego organizmu - mówi Smith.
Wiadomo, nie każdy ma tak dobrze jak pracownicy niektórych firm takich jak Google, którzy w ciągu dnia mogą się udać do specjalnego pokoju i uciąć sobie drzemkę, ale staraj się robić sobie krótkie przerwy.
Jeśli masz możliwości położyć się na chwilę, bo np.: pracujesz z domu, zrób to. Wydaje ci się, że to strata czasu? Nawet 20 minut drzemki jest w stanie bardzo korzystnie wpłynąć na efektywność naszej pracy. Jeśli nie możesz sobie na to pozwolić, to spróbuj chociaż wyjść w porze lunchu na krótki spacer i się dotlenić. Warto też czasem wstać od biurka, żeby się rozruszać czy rozciągnąć. Od razu poczujesz się lepiej!