Kreatyna, białko, spalacze. Co brać, gdy zaczynamy trenować?

Kiedy zaczynamy uprawiać sport regularnie, wydaje nam się, że nie mamy, co myśleć nawet o suplementach i odżywkach. Panuje przekonanie, że są one przeznaczone dla osób zaawansowanych, zawodowych sportowców. A to błędne myślenie. Co więc brać, gdy zaczynamy trenować?

Co nam dają suplementy?

To podstawowe pytanie, na które trzeba znać odpowiedź, żeby wiedzieć, czy chcemy w ogóle zacząć je przyjmować.

Suplementy diety mają za zadanie uzupełnić niedobory danego składnika w organizmie. Ponadto powinny urozmaicać dietę w bogate składniki odżywcze. Dzięki nim zauważymy poprawę pracy całego organizmu.

Szczególnie docenią to właśnie osoby uprawiające regularnie sport, ponieważ podczas wysiłku pozbywamy się z organizmu składników odżywczych, a suplementy pozwolą uzupełnić te niedobory.

A jakie efekty, będziemy widzieć gołym okiem? Przede wszystkim zmniejszą się bóle mięśniowe i nastąpi szybsza regeneracja mięśni. Nie będziemy odczuwać efektów przetrenowania. Zauważymy szybszy wzrost masy mięśniowej i większą wydajność organizmu. Dobrze dopasowane suplementy pozwolą nam na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej , a więc pomogą w odchudzaniu. Dodatkowo możemy spodziewać się lepszej odporności i zdecydowanej poprawy nastroju.

Suplementacja przed treningiem - zanim zaczniemy

Przede wszystkim nie powinniśmy się bać suplementów . Przyjmowanie dobrze dobranej odżywki nie oznacza, że po tygodniu nastąpi gwałtowny rozrost mięśni, których może wcale nie chcemy. Kiedy nie uprawiamy sportów na poziomie zaawansowanym, chodzimy na siłownię czy do klubów raczej rekreacyjnie przecież nie przeciążamy szczególnie organizmu i swoich mięśni. Suplementacja nie musi być więc bardzo rozbudowana, jak w przypadku osób zaawansowanych. Jest jednak ważnym elementem naszej aktywności, szczególnie w okresie około treningowym.

To, na co koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze suplementów to ich skład. Te, na które się decydujemy powinny być wyprodukowane z naturalnych składników. Chemiczne dodatki mają być wymienione w składzie wyłącznie jako polepszacze właściwości danego produktu, nie mogą być jego podstawą.

Jakie suplementy dla początkujących?

To naprawdę dobry pomysł. Naukowcy przeprowadzili wiele badań, z których jasno wynika, że także początkujący sportowcy mają zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Warto rozpocząć suplementację od witamin i minerałów. To nie muszą być bardzo specjalistyczne preparaty. Wystarczą takie dostępne w każdej aptece, które zawiera 100 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminy i jak najwięcej procent zapotrzebowania na minerały. A kiedy zaczniemy ćwiczyć intensywniej, możemy rozszerzać suplementy o te bardziej złożone i przeznaczone dla sportowców.

Kolejnym suplementem na naszej sportowej drodze mogą być kwasy omega-3. Nasz organizm nie wytwarza ich sam. Dostarczamy je z pożywieniem. Znajdują się w rybach, owocach morza, orzechach, oliwie z oliwek. Jednak wraz z dietą przyjmujemy ich za mało. A warto wiedzieć, że pomagają w spalaniu tłuszczu i zwiększaniu masy mięśniowej.

Bardziej zaawansowanym suplementem, ale wciąż polecamy dla poczatkujących jest kreatyna. Jej zadanie jest proste - ma dodać nam siły i zwiększyć wytrzymałość. Dzięki suplementacji tego składnika nasze ćwiczenia będą znacznie efektywniejsze. Wykonamy więcej serii, więcej powtórzeń, będziemy ćwiczyć dłużej. Kreatyna znacząco przyczynia się do rozbudowy i wzmacniania układu mięśniowego.

Natomiast białko, czyli popularne odżywki białkowe, pomogą nam zapobiec katabolizmowi. Kiedy wypijemy odżywkę około 15 minut po treningu, spotęgujemy efekty ćwiczeń na siłowni. Pomoże nam wyrzeźbić sylwetkę. Jakie białko dla początkujących będzie najlepsze? Zdecydowanie powinniśmy wybrać koncentrat serwatkowy. Ma bardzo bogaty skład i dostarcza najlepszych wartości odżywczych.

Proces redukcji tkanki tłuszczowej nie jest łatwy, więc warto także postawić na tak zwane spalacze. Ich podstawą powinna być kofeina, tyrozyna, ekstrakty z zielonej kawy, gorzkiej pomarańczy, cynamonu, morwy.

Pamiętaj!

Początkujące osoby powinny skupić się przede wszystkim na działaniu prozdrowotnym suplementów. Ich drugie działanie to powinno być korzyścią dodatkową. Warto wiedzieć, że w przypadku przyjmowania odżywek przed treningiem, często działa efekt psychologiczny. Motywuje nas to do treningu i pomaga uzyskać lepsze rezultaty.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.