Maliny, jeżyny i borówki mają niewiele kalorii
Owoce takie jak maliny, jeżyny, czy też borówki amerykańskie są bardzo niskokaloryczne. Niepełna szklanka (100 gramów) tych owoców dostarcza zaledwie po około 40-50 kcal. Wszystkie mają też niski indeks glikemiczny (około 30), a więc śmiało mogą je spożywać osoby dbające o linię oraz diabetycy. Są także doskonałym źródłem błonnika - niepełna szklanka malin, jeżyn lub borówek zaspokaja około 20-25% dziennego zapotrzebowania ludzkiego organizmu na ten składnik.
Maliny, jeżyny i borówki zawierają sporo witamin i minerałów - 100 gramów tych owoców zaspokaja około 35-45% zapotrzebowania na witaminę C oraz po 5% na witaminę E, kwas foliowy, magnez, potas i miedź. Są także bogatym źródłem przeciwutleniaczy.
Są to substancje o właściwościach przeciwnowotworowych, przeciwdrobnoustrojowych, przeciwzapalnych oraz wspomagających układ odpornościowy; jednak ich główną funkcją jest ochrona organizmu przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. Antyoksydanty zawarte w borówkach i jeżynach chronią wzrok przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, a także zmniejszają ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej. Dzięki swoim unikalnym właściwościom zwiększają wrażliwość tkanek na insulinę, przez co są szczególnie polecane osobom cierpiącym na cukrzycę typu II.
Natomiast przeciwutleniacze zawarte w malinach utrudniają rozwój bakterii i grzybów w organizmie, co czyni je przydatnym narzędziem w walce z infekcjami. Udowodniono, że regularne spożywanie owoców bogatych w antyoksydanty chroni przed zmianami miażdżycowymi, obniża poziom "złego" cholesterolu LDL, a podwyższa "dobrego" HDL, a więc zmniejsza ryzyko występowania chorób układu krwionośnego.
Na koniec, jako ciekawostkę warto przytoczyć badania dowodzące, że antyutleniacze zawarte w borówkach mogą poprawiać pamięć i zdolność uczenia się.
Sezon na jeżyny, maliny i borówki amerykańskie jest krótki, więc trzeba w tym czasie nasycić się nimi na cały rok. Istnieje jednak sposób, aby przez cały rok mieć dostęp do dobroczynnych właściwości tych owoców, a mianowicie przetwory. Domowy sok malinowy lub dżem jeżynowy może być doskonałym lekarstwem zarówno na jesienną chandrę, jak i przeziębienie.
Rafał Hornberger, Aneta Łańcuchowska, Poradnia Dietetyczna "hälsa"