Jak jeść ryby? Dietetyk podpowiada!

O tym, że ryby warto włączyć do diety, nikogo nie musimy przekonywać. Gorzej jest to po prostu wykonać. - Lubię ryby, ale jem je wyłącznie u kogoś czy w restauracjach, bo nie mam pojęcia, jak zdrowo i smacznie je przyrządzić - pisze sporo naszych czytelników. I to właśnie z myślą o nich dietetyk przygotował kilka smakowitych przepisów!

Anna Krawcewicz-Baran z gabinetu lekarskiego Nasze Serce , dzieli się przepisami, które poleca swoim pacjentom, a także sama chętnie przygotowuje w domu.

Dorsz pieczony

Składniki:

800 g dorsza

sok z 1 cytryny

1 łyżeczka soli

szczypta białego pieprzu

1 łyżeczka niezbyt ostrej musztardy

100 g cebuli wiosennej

100 g porów

1 pęczek zielonej pietruszki

50 g przerośniętego boczku, pokrojonego w bardzo cienkie plasterki

płatki migdałowe

Sposób przygotowania:

Nagrzać piekarnik do temperatury 220 °C. Rybę opłukać w zimnej wodzie, osuszyć i pokropić sokiem z cytryny w środku i z wierzchu. Wymieszać sól z pieprzem i natrzeć nią rybę. Skórę ryby posmarować musztardą. Cebulki obrać, pory oczyścić, umyć i pokroić w krążki. Natkę pietruszki umyć, osuszyć i grubo pokroić. Odpowiednio duży kawałek folii aluminiowej posmarować małą ilością tłuszczu, na środku położyć rybę. Połowę warzyw włożyć do brzucha ryby a pozostałą część ułożyć razem z pietruszką na rybie. Na warzywach ułożyć plasterki boczku i posypać płatkami migdałowymi. Zawinąć luźno folię, rybę piec w piekarniku w żaroodpornej formie, przez 40 minut.

Sałatka z wędzoną makrelą

Składniki:

1 wędzona makrela

6 jajek ugotowanych na twardo

ok. 4 ogórków kiszonych

1 cebula (najlepiej słodka, która ma łagodniejszy smak)

ok. 1/2 pora (można zastąpić nim cebulę)

dużo świeżo zmielonego czarnego pieprzu

sól

majonez

Sposób przygotowania:

Zaczynamy od oporządzenia ryby. Usuwamy ości, kroimy rybkę na kawałki i przekładamy do miski. Jajka obieramy, kroimy na kawałki i dodajemy do ryby. Podobnie postępujemy z resztą składników. Na końcu dodajemy przyprawy oraz majonez w odpowiadającej nam ilości.

Smażona flądra

Składniki:

4 fladry (po 350 g)

odrobina lnu mielonego

1 jajko

1/2 łyżeczki soli

1/4 łyżeczki pieprzu

sezam

masło

150 g delikatnego majonezu

3 łyżki przecieru pomidorowego (opcjonalnie)

100 g czerwonej papryki (albo 100 g ostrej papryki, lub 50 g posiekanych ziół czy też 75 g tartego chrzanu)

odrobina soku z cytryny

Sposób przygotowania:

Rybie głowy odciąć ostrym nożem, a płetwy - nożyczkami i usunąć ciemne części mięsa wokół wnętrzności. Ryby opłukać i osuszyć.

Fladry panierować w lnie z solą, w jajku i w sezamie. O ile to możliwe, ryby należy odstawić do schłodzenia na 20 minut.

Talerze, na których podawana będzie ryba należy podgrzać. Fladry smażyć na minimalnej warstwie tłuszczu, na średnim ogniu i odwracać po 4 lub 5 minutach.

Wybrany sos wymieszać z majonezem i doprawić do smaku.

Roladki z łososia i sera feta

Składniki:

kilka płatów wędzonego łososia

sok z cytryny

200 g sera feta

łyżka ksylitolu

łyżka musztardy

po łyżeczce posiekanych: natki pietruszki, koperku i szczypiorku

łyżka jogurtu naturalnego

pieprz świeżo mielony

Sposób przygotowania:

Ser podziel na pół i włóż do dwóch misek. Do jednej dorzuć musztardę i ksylitol do drugiej zieleninę i jogurt naturalny.

Płaty łososia przekrój wzdłuż na wąskie, długie paski (szerokości około 3 cm). Skrop je odrobiną soku z cytryny. Posmaruj pastą serową, pozostawiając 0,5 cm nieposmarowanego i zwiń roladkę. Zwinięte ustawiaj na talerzu pionowo.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.