Dieta paleo zapewni zdrowie i szczupłą sylwetkę

Dieta paleo, inaczej dieta paleolityczna, jest bardzo rygorystycznym sposobem odżywiania. Bazuje wyłącznie na naturalnych produktach i nieprzetworzonej żywności. Zakłada maksymalne zbliżenie do sposobu żywienia naszych przodków z epoki kamienia łupanego.

Dietę paleo opracował profesor dr Loren Cordain z Uniwersytetu w Colorado. Lekarzowi przyświecało założenie, że człowiek jest genetycznie przystosowany do zupełnie innego sposoby żywienia niż ten, który obecnie stosujemy. Ponadto twierdzi, że większość naszych problemów zdrowotnych wynika z tego, co jemy. Aby cieszyć się pełnią sił i rewelacyjnym zdrowiem, ekspert zaleca dietę zbliżoną do tej z epoki paleolitu. 

Z pewnością nie jest to dieta dla wegan czy wegetarian, ponieważ zakłada spożywanie dużych ilości mięsa i ryb. Warto też pamiętać, że dieta paleo to dieta niedoborowa. Oznacza, że wyklucza wiele produktów, do których jesteśmy przyzwyczajeni i które trudno zastąpić suplementami.

Dieta paleo - główne zasady

Przede wszystkim trudno mówić o diecie paleo jako elemencie odchudzania. Nie zakłada ona redukcji tkanki tłuszczowej. To raczej styl życia, która zdaniem entuzjastów, jest w stanie zapobiec wielu chorobom i problemom cywilizacyjnym.

Przede wszystkim musimy sobie uświadomić, że człowiek paleolitu polował. W związku z tym powinniśmy włączyć do swojej diety nie tylko dużo mięsa, lecz także zmienić tryb życia. Polowania zakładały liczne wędrówki, bieganie, chodzenie po górach czy pływanie w wodzie w celu złowienia ryb. Powinniśmy więc postawić na ruch.

Jeśli chodzi o wyżywienie, to podstawową zasadą diety paleo, jest spożywanie grup produktów, które były dostępne dla naszych przodków w epoce kamienia łupanego. Można więc wyszczególnić cztery grupy jedzenia: owoce, warzywa bez skrobi, chude mięso, produkty od zwierzęce.

Mówiąc o owocach trzeba wspomnieć, które są wykluczone. Nie powinniśmy spożywać bananów, winogron, mango, czereśni czy suszonych owoców. Te nie występowały w okresie paleolitu. Suszone owoce natomiast zakładają obróbkę, na którą nasi przodkowie nie mogli sobie pozwolić.

Kiedy myślimy o warzywach, musimy wykluczyć między innymi ziemniaki i kukurydzę. Zawierają one dużo skrobi. Powstały jako wytwór pracy człowieka.

Chude mięso to przede wszystkim dziczyzna, królik, cielęcina, kaczki, drób i ryby. Natomiast produkty odzwierzęce to jaja i wszystkie podroby.

Lista produktów absolutnie zabroniony podczas diety paleo jest znacznie dłuższa. Wykluczamy z jadłospisu przede wszystkim nabiał - dosłownie wszystko, co jest produkowane na bazie mleka. Ponadto zapomnij o zbożach - pieczywo, makarony, kasze, ryż odpadają z naszej diety. Przygotowywanych posiłków nie solimy, ponieważ sól zatrzymuje wodę w organizmie. Odpadają także słodycze , alkohol, napoje gazowane, soki, rośliny strączkowe.

Dieta paleo - zalety

To bardzo trudny sposób żywienia. Trzeba podporządkować mu całe życie. Jednak bez wątpienia jest wiele zalet przejścia na dietę paleo. Kiedy wyemitujemy wszystkie produkty modyfikowane genetycznie, wysokoprzetworzoną żywność, jedzenie bogate w cukry rafinowane, z pewnością nasz organizm poczuje się lepiej. Ograniczmy puste kalorie, wszechobecną sól czy produkty ciężkostrawne. To niesamowicie skuteczna profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Zasadnicze ograniczenie glutenu przyniesie wielkie korzyści osobom, które cierpią z powodu celiakii, alergii na gluten, choroby Hashimoto czy innych dolegliwości autoimmunologicznych. 

Z pewnością także schudniemy stosując dietę paleo. Eksperci zakładają, że dzięki temu, że opiera się ona głównie na mięsie, rybach, warzywach i owocach, można schudnąć nawet 3 kg miesięcznie. Jednak dieta paelo z założenia nie miała być dietą odchudzającą. To skutek uboczny takiego stylu życia.

Dieta paelo - wady

Na początek warto sobie uświadomić, że to dieta ułożona wyłącznie w oparciu o szczątkowe informacje dotyczące naszych przodków. To jedynie przypuszczenia. Nie mamy pełnego obrazu sytuacji. Ponadto trzeba pamiętać, że ludzie epoki kamienia łupanego żyli przeciętnie 25 lat. Prowadzili zupełnie odmienny tryb życia od naszego, byli w ciągłym ruchu, mieli inne potrzeby i oczekiwania.

Przodkowie nie wiedzieli też o konieczności zachowania równowagi w proporcjach białek, tłuszczów i węglowodanów. Nie wiadomo więc, jak do końca wpływa ta dieta na zdrowie człowieka w wieloletniej perspektywie.

Jeśli zdecydujesz się na styl życia zgodny z dietą paleo, pamiętaj, że jadłospis powinieneś skonsultować z ekspertem. Pozwoli ci to uniknąć niedoborów związanych z ograniczeniem pewnych grup produktowych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.