Posiłek bogaty w białko po treningu? Tak, ale co konkretnie?

Białko, białko i jeszcze raz białko! - media, trenerzy, koledzy przypominają nam na każdym kroku. Rzeczywiście, białko jest niezbędne dla prawidłowej regeneracji po treningu, szczególnie wtedy, gdy zależy nam na budowie czystej masy mięśniowej. Najnowsze badania pokazują jednak, że białko jest białku nierówne.

Dołącz do nas na Facebooku

Chude mięso, twarogi, produkty sojowe, serwatki białkowe - to najczęstsze produkty polecane tuż po treningu. Zwykle sięgamy po pierś kurczaka lub indyka, zajadamy się serkiem wiejskim lub jeszcze na siłowni pijemy koktajl białkowy. Słusznie, okazuje się jednak, że są metody na to, by uzyskać jeszcze lepsze efekty.

Najnowsze badania

Badania przeprowadzone niedawno na University of Texas Medical Branch wykazały, że najkorzystniej jest mieszać różnego rodzaju białko dla pełnej regeneracji. Serwatka, soja i produkty mleczne - takie zestawienie jest wzorowe - podaje Mens' Fitness. Jak to zrobić? Samodzielnie przygotować przekąskę po treningu na bazie białka serwatkowego, mleka i płatków sojowych. Można też sięgnąć po gotowe rozwiązania lub wymieszać ze sobą różne odżywki, ale wtedy zafundujemy sobie dość chemiczną przekąskę, a przecież nie o to chodzi.

Cudowna kombinacja

Dlaczego powinniśmy mieszać białko pochodzące z różnych produktów? Dlatego, że każdy rodzaj dostarcza zupełnie innych aminokwasów, które "działają" w innym czasie. Serwatka jest przyswajalna najszybciej, soja po upływie kilkudziesięciu minut, a kazeina zawarta w produktach mlecznych nawet po kilku godzinach. Pamiętajmy, że mięśnie nie regenerują się tuż po treningu. Najczęściej potrzebują doby lub dwóch dób do tego, by całkowicie odpocząć i przygotować się na kolejny wycisk.

Po raz kolejny hasło: zbilansowana dieta wydaje się mieć sens. Dlatego nie bój się urozmaiconej diety bez względu na to, czy chcesz schudnąć czy budować masę mięśniową. Po prostu jedz z głową i ruszaj się!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.