Jedz śniadanie, a unikniesz cukrzycy!

Mężczyźni, którzy wychodzą z domu bez śniadania, mają dużo większe szanse na to, że w przyszłości zaczną się zmagać z cukrzycą typu 2 - wynika z badań przeprowadzonych przez Harvard School of Public Health.

Dołącz do nas na Facebooku

Wszystko wskazuje na to, że mamy kolejny powód, dla którego nie warto rezygnować ze śniadania. Jeśli szczupła sylwetka czy szybsza przemiana materii nie są dla ciebie wystarczająco dobrym argumentem, pomyśl o zdrowiu.

Trzeba jeść regularnie

Z najnowszych badań opublikowanych w American Journal of Clinical Nutrition wynika, że ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 u mężczyzn, którzy nie jedzą śniadania przed wyjściem z domu, jest o 21% większe niż u pozostałych. Obserwacje prowadzono na 30 tysiącach ochotników na przestrzeni 16 lat. Okazuje się, że ryzyko cukrzycy wzrasta nie tylko u tych, którzy nie jedzą śniadań, ale także w przypadku panów, którzy jedzą tylko jeden lub dwa posiłki dziennie (w tym wypadku aż o 25% w stosunku do tych, którzy jedzą regularnie, przynajmniej 3 razy dziennie).

Co za dużo, to niezdrowo

Czy to oznacza, że im więcej posiłków w ciągu dnia, tym lepiej? Nie. Z tych samych badań wynika, że mężczyźni, którzy jedzą trzy większe posiłki w ciągu dnia, a poza tym lubią sięgać po przekąski, również mają większe szanse na cukrzycę. W tym wypadku jednak jest to często związane z wysokim BMI, czy po prostu nadwagą. Oprócz tego, że jedzą za dużo, często są to przekąski słabej jakości, które drastycznie podnoszą poziom cukru we krwi.

Problem na dużą skalę

W Stanach na cukrzycę cierpi blisko 25.8 miliona ludzi, z czego ponad 90% na cukrzycę typu 2, której przyczyną są najczęściej: procesy starzenia, nadwaga, brak aktywności fizycznej, przypadki choroby w rodzinie. Najważniejsze jest to, że poprzez sięganie po zbilansowane posiłki i trening, można uniknąć cukrzycy.

Jakie są inne korzyści wynikające z tego, że nie wyjdziesz z domu bez owsianki czy jajecznicy? Osoby, które jedzą śniadanie, rzadziej mają problem z otyłością oraz nie chorują tak często na serce, jak ci, którzy wychodzą z domu na czczo.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.