Jak przygotować ciało do bikini cz.III. - suplementy

Wakacje zbliżają się coraz większymi krokami. Za chwilę wyskoczymy z kurtek czy długich spodni i zaczniemy pokazywać to, co udało nam się wyrzeźbić na siłowni. Tylko czy daliśmy z siebie wszystko? Jeśli nie, wciąż jest czas na to, by dokonać ostatnich poprawek, zanim wyskoczysz na plażę i zaprezentujesz się w bikini. Dziś podpowiadamy, jak dobrać odpowiednie suplementy.

Dołącz do nas na Facebooku

W poprzednich tygodniach pisaliśmy o tym, jak wziąć się w garść i zacząć trenować po zimowym lenistwie oraz o tym, jak zmienić nawyki żywieniowe , by za kilka tygodni dumnie prezentować ciało na plaży. Dzisiaj opowiemy o tym, jakie witaminy, minerały i odżywki stosować, kiedy jesteśmy na diecie i ciężko trenujemy. Z najczęściej zadawanymi pytaniami zwróciliśmy się do trenera osobistego i sprzedawcy suplementów, Leszka Pyrki .

Kiedy zaczynamy intensywniej trenować i redukujemy przyjmowanie węglowodanów, jakie witaminy i minerały powinniśmy stosować?

Intensywne treningi wypłukują z nas minerały i zużywają witaminy, więc jeśli chcemy nadal dobrze funkcjonować, warto zaopatrzyć się w komplet witamin i minerałów przygotowany przez firmy produkujące suplementy dla sportowców. Ci, którzy ćwiczą nieco mniej, mogą zakupić taki kompleks w aptece i też będzie dobrze .

Czy oprócz kompletu witamin i minerałów, które możemy przyswoić zażywając jedną pigułkę, warto przyjmować coś jeszcze, co kupujemy osobno?

Oddzielnie warto zażywać magnez, potas, które co prawda są już zawarte w takim kompleksie witaminowym, jednak jest ich dość mało, a my dodatkowo wypłukujemy je z organizmu poprzez spore ilości wypijanej kawy czy wtedy, gdy sięgamy po alkohol. Co do odporności warto jeszcze nie zapomnieć o pozytywnym działaniu omega 3 (omega 6 i 9 mamy sporo w diecie) .

Czy trzeba przyjmować dodatkowe białko, czy wystarczy, że w diecie będzie jego sporo z naturalnych produktów?

Jako sprzedawca trener i absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie jestem za zbilansowaną dobrą dietą z naturalnych pokarmów, ale sportowiec będzie miał nie lada wyzwanie kuchenne. Osobom, które sporo czasu spędzają na treningach, a do tego pracują czy uczą się, może być ciężko tak skomponować menu, by dostarczyć organizmowi wystarczającą ilość białka. Więc jeśli nie jest się pod opieką dietetyka, zawsze warto mieć suplement białkowy i dla pewności przyjmować go wtedy, gdy czujemy, że dużo trenowaliśmy.

Czy naturalne środki, takie jak CLA, wspomogą redukcję?

Wiele naturalnych środków działa pozytywnie na spadek tkanki tłuszczowej. CLA jest dość kontrowersyjne, badania pokazują że działa. Ja z doświadczenia sprzedawcy wiem, że jednak nie na wszystkich albo może nie tak, jakby tego oczekiwał klient . CLA czyli sprzężony kwas linolowy, to wielonienasycony kwas tłuszczowy. Bierze udział w gospodarce tłuszczowej: transportuje tłuszcz i glukozę do komórek mięśniowych, gdzie są wykorzystywane, a nie odkładane, jest antyoksydantem. To jeden z kilku prostych suplementów, które można dostać w sklepie, są jednak mocniejsze i szybciej działające, zawierające między innymi CLA, ale ich skład będzie już nieco mniej "naturalny".

Jeśli zależy nam na tym, by pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, powinniśmy sięgnąć po spalacze, czy lepiej ich unikać? Jeśli tak, to jak to zrobić, by sobie nie zaszkodzić?

Spalacze są jedną z najlepiej sprzedających się gałęzi suplementów na świecie, w końcu jest wiele osób chcących zgubić kilka zbędnych kilogramów. Nasuwają się dwa pytania: jaki suplement dla kogo i jak go dawkować . Jeśli mamy do zgubienia kilka kilogramów, to można odpuścić sobie spalacze i załatwić to lepszą dietą. Lecz jeśli to zaległość kilku lat, kiedy to nie dbaliśmy o siebie, to po rozruszaniu się na siłowni, czy trasie biegowej warto dodać spalacz.

Jak odpowiednio dobrać spalacz, żeby sobie nie zaszkodzić? W końcu wiele osób mówi, że po odstawieniu ma problem z motywacją, zaczyna więcej jeść.

Najlepiej poradzić się sprzedawcy ale też trzeba mieć pewność, że to osoba, która ma wiedzę na temat suplementów, najlepiej jeśli jest to sportowiec. Niestety wielu sprzedawców nie ma pojęcia o własnym towarze i operuje stereotypami. Moja rada jest taka: jeśli to pierwszy spalacz, to lepiej słabszy bo i tak zadziała, a na mocniejszy zawsze można się przerzucić, gdyby ten okazał się mało skuteczny. Dla zaawansowanych sportowców nie ma rady, oni sami wiedzą czego chcą. Jeśli nie, to kompetentny sprzedawca zawsze wskaże te najsilniejsze. Mam jeszcze jedno radę: ważne jest, by wcześniej upewnić się, czy nie ma się problemów z układem krwionośnym, tarczycą i nerkami, bo te suplementy mocno je obciążają. Warto dawkowanie omówić ze sprzedawcą i dobrać je do wagi swojego ciała .

Co jeszcze jest ważne, żebyśmy nie tylko zrzucali kilogramy, ale także dobrze się regenerowali?

Gdy już ćwiczymy i bierzemy spalacze mocno nakręcające nas do treningu warto zadbać o zaplecze mięśni. Rozwijamy się nie na siłowni ale poza nią, zatem warto zadbać o suplementację na co dzień. Przy intensywnych treningach można pomyśleć o BCAA czy glutaminie. Mięśnie muszą się ładnie "odżywiać", aby nie zanikły przy takim intensywnym spalaniu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.