Razem z dietetyczką Barbarą Dąbrowską-Górką z poradni Dietosfera przygotowałam świąteczny poradnik i dwa dietetyczne przepisy na potrawy na Wielkanoc.
1. Jedź małe porcje
Na stole aż roi się od dań, na które najchętniej rzuciłbyś się z widelcem? Możesz spróbować każdej potrawy, ale w małych ilościach. Ogólnie taki misz-masz nie jest godny polecenia, ale święta nie trwają wiecznie, więc na moment zapomnij o zasadach, które stosujesz na co dzień i spróbuj efektów pracy swoich i bliskich. Po prostu zachowaj zdrowy rozsądek i nie przesadzaj z wielkością porcji.
2. Drób zamiast boczku
Nie zapominaj, że poza tłustymi wędlinami, kiełbasą i mięsem jest również drób. Wędlinę najlepiej upiec samemu, wtedy mamy pewność, że wiemy, co jest w środku. Jedząc żurek zrezygnuj z kiełbasy, dorzuć jajko. Takie rozwiązanie będzie korzystne nie tylko dla twojej sylwetki, ale również dla zdrowia. Białko, nienasycone kwasy tłuszczowe - samo zdrowie! W ten sposób tradycyjny żurek zamienia się w dietetyczne danie.
3. Dużo pij
Nie mamy tutaj na myśli alkoholu, chociaż na lampkę wina możesz sobie pozwolić. Pij dużo wody mineralnej, najlepiej niegazowanej, jednak nie rób tego w trakcie posiłków. Napij się na jakieś 20-15 minut przed tym, jak zasiądziesz do stołu. Woda to doskonały zapełniacz żołądka, dzięki takiej sztuczce, zjesz mniej.
4. Nie rezygnuj ze słodkości
Ustal sobie, że zjadasz JEDEN słodki posiłek w ciągu dnia. Warto byłoby zrobić przed nim dłuższą przerwę od jedzenia. Możesz również samemu upiec dietetyczne ciasta, używając np. odtłuszczonego sera - w przypadku sernika lub zastępując słodką polewę z mazurka gorzką czekoladą. Wprowadzając kilka małych zmian, łatwo stworzyć swoje własne dietetyczne dania wielkanocne.
5. Rusz się
Spędź święta aktywnie. Co to znaczy? Nie siedź przed telewizorem, wyjdź na rodzinny spacer po świątecznym obiedzie. Umiarkowana aktywność fizyczna jest doskonała zarówno dla najmłodszych, jak i najstarszych członków rodziny. Rano możesz chwilę pobiegać albo wybrać się na przejażdżkę rowerową. Połącz przyjemne z pożytecznym.
6. Gotuj mądrze
Podczas pieczenia zastąp masło specjalnym papierem do wypieków. Jeśli przygotowujesz danie smażone, użyj patelni teflonowej z minimalną ilością tłuszczu. Nie polewaj ziemniaków tłuszczykiem. Jeśli chodzi o słodkości, to możesz po prostu dodawać połowę ilości cukru i więcej białek niż żółtek. Ciasto wyjdzie równie smaczne, a zarazem dietetyczne.
Składniki: 0.5 kg chudego sera, 2 jajka, 2/3 szklanki cukru, 0.5 opakowania budyniu, 0.25 kostki margaryny lub masła, bułka tarta.
Sposób przygotowania: ser zmielić w maszynce do mięsa. Utrzeć żółtka z cukrem. Do większego naczynia włożyć masło, wyrobić je z serem, żółtkami, budyniem w proszku na jednolita masę. Ubić na sztywno białka i połączyć z masą. Włożyć do wysmarowanej tłuszczem i posmarowanej bułką tartą formy (można nie smarować blachy tłuszczem tylko wyłożyć pergaminem). Piec 30-40 min. Uwaga - ciasto może lekko opaść po upieczeniu, co nie oznacza, że jest ono nieudane.
Składniki: 5 suszonych pomidorów, 2-3 jajka przepiórcze, mozzarella w kulkach (3 kuleczki), jajka lub ser (jeden dodatek białkowy), pęczek natki pietruszki, pęczek szczypiorku, garść rzeżuchy, oliwa z oliwek, sól, pieprz.
Sposób przygotowania: rzodkiewki umyć, oczyścić, pokroić w plasterki. Jajka ugotować na twardo i podzielić na ćwiartki. Pomidory pokroić w paski. Kulki mozzarelli podzielić na mniejsze części. Natkę, szczypiorek i rzeżuchę posiekać. Wszystkie składniki sałatki wymieszać, oprószyć solą i świeżo mielonym pieprzem. Skropić oliwą z oliwek, delikatnie wymieszać. Wierzch sałatki można udekorować łyżeczką chrzanu.
Przepisy pochodzą poradni dietetycznej Dietosfera .