Marsz - jak spalić podczas niego więcej kalorii?

Nie lubisz biegać? Szybki marsz przynosi podobne efekty. Błyskawicznie poprawia kondycję i spala kalorie. Nie tylko zrzucisz dzięki niemu niechciane kilogramy, lecz także pozbędziesz się raz na zawsze cellulitu.

Żaden sport nie spala tylu kalorii co regularne bieganie . Nieważne, czy biegasz szybko czy tylko truchtem, ta aktywność fizyczna przynosi ogólny rozwój całego organizmu. Ale nie oszukujmy się, nie każdy lubi biegać. Dla jednych to męczące, dla innych nudne. Niektórzy wolą ćwiczyć w zamkniętej salce w klubie fitness , inni wyciskać siódme poty na siłowni. Nie należysz do żadnej z tych grup? Nie przejmuj się, jest sport i dla ciebie. Wypróbuj szybki marsz!

Uśmiechnąłeś się pod nosem, prawda? Marsz jako sport? Przecież to takie zwykłe chodzenie. Spacerujemy po lesie, wychodzimy z dzieckiem w wózku na spacer, ale nikt nie traktuje tego jako dyscyplinę sportową. Okazuje się jednak, że w ciągu godzinnego szybkiego marszu możesz spalić nawet 400 kalorii. A to niewiele mniej niż podczas trwającego 60 minut joggingu.

Co ciekawe, jeśli nie zależy ci na odchudzającym efekcie spacerów wystarczy 10 tysięcy kroków dziennie, aby zachować formę i cieszyć się dobrą kondycją. 10 tysięcy kroków to mniej więcej 7 kilometrów. Kiedy jesteś aktywny zawodowo, trudno wybrać się na tak długi spacer. Jednak na szczęście liczą się także kroki, które wykonujemy po biurze czy po domu. Aby wykonać ich jeszcze więcej możesz zrezygnować z windy w biurze czy w bloku, zamiast zamawiać zakupy przez internet, chodzić po supermarkecie z wózkiem, a w drodze do pracy wysiąść z autobusów kilka przystanków wcześniej i pokonać ten dystans na piechotę. Wystarczy tylko chcieć!

Podczas tych spacerów wprowadź kilka modyfikacji. Dzięki drobnym trikom, spalisz jeszcze więcej kalorii! Od czego zacząć?

Szybciej, coraz szybciej

Jeśli zależy ci na większej stracie kalorii, musisz zwiększyć tempo. To niestety najlepsze, co możesz zrobić. Żaden spacer nie da ci tyle, co szybki, marszowy krok.

Każdego dnia staraj się chodzić nieco szybciej. Możesz kupić krokomierz, możesz też zainstalować w telefonie specjalną aplikację, która będzie mierzyła liczbę kroków oraz twoje tempo. Zwiększaj tempo z każdym treningiem.

Postawa najważniejsza

Prawidłowa sylwetka podczas marszu to połowa sukcesu. Odpowiednia postawa sprawi, że mięśnie będą pracować intensywniej i równomiernie. A to oczywiście pozwoli ci spalić więcej kalorii. Jaka postawa jest właściwa? Ściągnij ramiona, cały czas staraj się zbliżać łopatki do siebie. Wyprostuj plecy. Szyja ma być przedłużeniem tułowia. Patrz przed siebie, nie pochylaj głowy. Łokcie warto zgiąć mniej więcej do kąta prostego. Poruszaj rękoma na przemiennie. Ważne, aby robić to w szybkim tempie, dość energicznie. Kiedy idziesz, przenoś ciężar ciała z pięty na palce. Dzięki takim drobnym trikom spalasz więcej kalorii.

Nordic walking

Kiedy jesteśmy przy prawidłowej postawie ciała podczas marszu, warto wspomnieć o nordic walking. To już nie tylko aktywność fizyczna dla seniorów. Podczas nordic walking przyjmujesz odpowiednią postawę, która pozwala spalać nawet 50 proc. kalorii więcej niż podczas zwykłego chodzenia.

Chodzenie z kijkami aktywuje 90 proc. mięśni. Bardzo intensywnie do pracy są włączane kolejno łydki, uda, pośladki, brzuch, plecy, ramiona, barki. Nie tylko poprawisz kondycję, schudniesz, lecz także wyrzeźbisz mięśnie.

Eksperci zalecają codzienny dynamiczny spacer z kijkami. Powinien trwać minimum 45 minut. Optymalnym czasem będzie godzina.

Marsz jako interwał

Skoro bieganie można wykorzystywać jako element treningu interwałowego, dlaczego by nie zaangażować do tego także chodzenia? Interwały zakładają naprzemienne ćwiczenie o wysokiej i umiarkowanej intensywności.

Jak to zrobić? Przez dziesięć minut idź marszowym krokiem. Następnie przez 30 sekund biegnij dość szybkim tempem. Znowu powtórz szybki marsz przez 10 minut. Już kilka takich serii pozwoli ci spalić więcej kalorii. Z czasem możesz wydłużać czas biegu do 45 i 60 sekund.

Znajdź towarzysza

Zawsze w grupie raźniej, prawda? Kiedy zaprosisz kogoś do wspólnych spacerów, znajdziesz motywację, aby wychodzić z domu. Nawet kiedy nie będzie ci się chciało, druga osoba cię zmotywuje. Przecież umówiłeś się, nie możesz odwołać. To naprawdę na nas działa! Dodatkowo podczas spacerów z bliską ci osobą czy przyjacielem możesz swobodnie rozmawiać. W końcu marsz to nie bieg. Nie będziesz tracić oddechu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.