Na czym polega dieta kulturystów? Warto ją stosować?

Dieta w treningu kulturysty jest kluczowa. Nieważne, czy decydujemy się na taki rodzaj ćwiczeń ze względu na to, że chcemy szybko zbudować masę mięśniową, czy dlatego, że marzy nam się pięknie wyrzeźbiona sylwetka. Co więc jedzą kulturyści?

Słowo dieta kojarzy nam się z odchudzaniem. "Jestem na diecie", czyli odchudzam się, chcę zrzucić zbędne kilogramy. Nic bardziej mylnego. Jest wiele diet, które nie mają nic wspólnego z redukcją masy. Dieta bezglutenowa, dieta wegetariańska. Jedną z nich jest także dieta kulturysty. Jadłospis jest oparty w dużej mierze na indywidulanych potrzebach osoby trenującej kulturystykę. Musi pokryć dzienne zapotrzebowanie kaloryczne i dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Kulturysta przestrzega wszystkich zaleceń prawidłowego żywienia, może uzupełniać dietę suplementami dla sportowców. Wszystko musi jednak robić z głową, a najlepiej po konsultacji z dietetykiem lub trenerem. To eksperci powinni wyliczyć dzienne zapotrzebowanie na energię.

Dieta kulturysty - na czym polega?

Jak doskonale wiemy, kulturyści muszą mieć mocne mięśnie . Wykonują olbrzymi wysiłek, który wymaga dużych dawek energii. Mimo że na pierwszy rzut oka kulturyści jedzą wszystko, to co osoby nie pilnujące żadnej diety, to dieta sportowców wygląda nieco inaczej w czasie redukcji tkanki tłuszczowej , a inaczej podczas budowania masy mięśniowej.

W obu tych przypadkach kulturyści wspierają się suplementami. Każdy wysiłek wypłukuje minerały i witaminy, więc muszą je na bieżąco uzupełniać dobrze dobranymi preparatami, które są dedykowane osobom bardzo aktywnym fizycznie. Dietetycy dbają o to, aby w jadłospisie uwzględnić odżywki białkowe, proteiny, witaminy i minerały, kreatynę oraz aminokwasy BCAA.

Dieta kulturysty - etapy

Jak już wspomnieliśmy, w diecie kulturysty można wyróżnić dwa etapy. Pierwszym jest budowanie masy mięśniowej, drugim rzeźba. Oba etapy przeplatają się z okresem redukcji. Co ciekawe każdy z tych elementów może sprawić problemy, ale wcale nie musi. Jedni nie mają żadnych problemów z budową masy, ale rzeźba jest dla nich trudnym etapem, inni bez problemu tracą zbędną tkankę tłuszczową, ale nie potrafią zbudować mięśni. To wszystko kwestie bardzo indywidualne, zależne od zdecydowanie bardziej niż od diety od predyspozycji organizmu, silnej lub nieco słabszej psychiki.

Podczas każdego z tych etapów - redukcja, masa, rzeźba - bezwzględnie powinniśmy dostarczać w posiłkach odpowiednią liczbę kalorii, wyliczone przez specjalistów żywienia makroskładniki, suplementy diety dopasowane do liczby treningów.

Dieta kulturysty - co jeść? Okres budowania masy mięśniowej jest najprzyjemniejszym etapem. Dieta kulturysty jest wtedy bardzo urozmaicona, bogata we wszystkie grupy produktowe. Dodatkowo może on sobie pozwolić na jeden dzień totalnej rozpusty. Jedzenie wszystkiego, na co ma tylko ochotę. Tak, tak, mamy tu na myśli zarówno pizzę, hamburgery czy frytki. Taki dzień, nazywane cheat meal (z języka angielskiego, oszukany dzień) podbudowuje kulturystę przed dalszymi zadaniami. Na co dzień jednak kulturysta powinien trzymać się sztywnych zasad. W diecie powinien unikać żywności przetworzonej, czyli wszystkich słodyczy, chipsów, fast foodów, gazowanych napojów. Warto kupować produkty jak najbardziej naturalne, pochodzące ze sprawdzonych źródeł . To jest w zasadzie wskazówką, którą powinni kierować się dosłownie wszyscy! Jedzenie z dobrych źródeł zaprocentuje nam w przyszłości.

Trenując kulturystykę powinniśmy dodatkowo włączyć do diety dużo węglowodanów złożonych. To one zapewniają uczucie sytości na dłużej i pomagają zmierzyć się z olbrzymim wysiłkiem. Dodatkowo warto wybierać produkty o niskim indeksie glikemicznym. Na stałe w menu powinny więc zagościć makarony, ryż, produkty z mąki pełnoziarnistej, płatki owsiane, kasze.

Jeśli chodzi o źródło pełnowartościowego białka, to oczywiście należy wymienić jajka, mięso drobiowe, ryby. Zdrowe tłuszcze znajdziemy z kolei w oliwie z oliwek, rybach morskich, orzechach.

Dieta kulturysty powinna być także bogata w warzywa i owoce.

Czy warto stosować dietę kulturysty?

Zdecydowanie warto stosować taką dietę. Jednak tylko w przypadku, gdy zależy nam na rozbudowie mięśni lub ich rzeźbie. Gdy chcemy uprawiać kulturystykę, jest wręcz niezbędna. Wszystkim innym sportowcom polecamy jednak inny wybór diety.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.