Czy sięgniemy po colę, fantę czy 7up'a - to nie ma większego znaczenia. Tak naprawdę nie liczy się również to, czy wybierzemy wariant light czy zwykły. Słodkie napoje gazowane są wyjątkowo niekorzystne dla naszego zdrowia i to nie tylko dlatego, że nie sprzyjają szczupłej sylwetce. Jeśli odżywiasz się zdrowo, jesteś aktywny i nie zależy ci na tym, by zrzucić kilka kilogramów, Huffington Post podaje inne argumenty, dla których warto zaprzestać wycieczek do maszyny z gazowanymi napojami.
W tym tygodniu naukowcy z Harvard School of Public Health opublikowali badania, które pokazują, że jedna puszka napoju gazowanego dziennie może podwyższyć ryzyko ataku serca u mężczyzn po 22 roku życia aż o 20%.
- U osób, które "odstawiły" słodkie napoje gazowane, zauważyliśmy spadek ciśnienia tętniczego krwi - mówią zaangażowani w projekt naukowcy.
Podczas badania przyglądano się 42 883 mężczyznom powyżej 22 roku życia. 3 683 z nich miało atak serca, w przypadku niektórych zakończyło się to śmiertelnie.
Poprzednie badania - między innymi przeprowadzone przez Nurse Health Study - wykazały, że słodkie napoje gazowane podnoszą ryzyko chorób serca również wśród kobiet.
Napoje w wersji light wcale nie są mniej szkodliwe. Z innych badań przeprowadzonych na 2 600 osobach wynika, że ich regularne spożycie zwiększa ryzyko zawału lub ataku serca aż o 40%.
Nawet jeśli nie przytyjesz, napoje gazowane mogą mieć bardzo niekorzystny wpływ na twój układ krążenia. Ta kwestia jest istotna szczególnie w przypadku kobiet: wszystko dlatego, że organizm pań, które sięgają po colę czy fantę, zaczyna produkować większą ilość trójglicerydów w układzie krwionośnym, a to może być bardzo niebezpieczne i prowadzić do wielu chorób.
Dzieje się tak dlatego, że cukier zawarty w napojach gazowanych zostaje przekształcony w tłuszcz, aby mógł być magazynowany w organizmie. Część przekształca się w trójglicerydy, a część w tkankę tłuszczową ochraniającą organy wewnętrzne, takie jak wątroba. Zbyt wysoki poziom trójglicerydów może prowadzić do chorób serca, cukrzycy typu 2 czy zawału.
Badania przeprowadzone na Tufts University wykazały, że kobiety, które przyznają się spożywania kilku puszek coli tygodniowo, mają słabszą gęstość kości o 4%, w tak istotnych miejscach jak biodra, w stosunku do tych, które coli nie piją, ale sięgają po inne gazowane napoje. Co jest przyczyną tego stanu rzeczy? Okazuje się, że składnik zawarty w coli - a konkretnie: kwas fosforowy może być przyczyną niedoboru wapna w kościach.
- Sprawia on, że krew zaczyna mieć odczyn kwaśny, żeby zneutralizować ten stan rzeczy, z kości pobierany jest wapń - mówi Kathleen Tucker, która przeprowadzała badania.
Cukrzyca często jest związana z nadwagą lub ze zbyt wysoką konsumpcją cukru. Badania przeprowadzone przez Nurse Health Study na 90 000 dorosłych kobiet wykazały, że te, które piją 2 lub więcej słodkich napojów dziennie (w to także wliczane są soki) są dwukrotnie bardziej narażone na cukrzycę typu 2 niż pozostałe panie.
Napoje typu "light" również są niebezpieczne ze względu na zawarty w nich aspartam. Wciąż prowadzone są badania, na podstawie których będzie można powiedzieć nieco więcej.