Witamina C zwalcza objawy przeziębienia - Prawda czy Mit?

Co najlepiej wziąć, kiedy zaczynamy odczuwać pierwsze objawy przeziębienia? Witaminę C. Po co iść do apteki, kiedy czujemy się dobrze, ale inni dookoła nas chorują? Po witaminę C. Co warto brać profilaktycznie, by wzmocnić odporność organizmu? Witaminę C. Tak doradza nam babcia, ciocia, koleżanka i tak już się zakodowało w ogólnej świadomości. Tylko czy witamina C rzeczywiście pomoże nam w walce z przeziębieniem?

Dołącz do nas na Facebooku

- Jeśli jesteś kimś, kto nieustannie daje sobie ostry wycisk i wystawia organizm na ciężką próbę tak, jak maratończycy, to regularne zażywanie witaminy C rzeczywiście może obniżyć ryzyko przeziębienia - twierdzi doktor Robert J. Davis, autor książki "Coffee Is Good For You", w której obala wiele dietetycznych mitów.

W przypadku większości osób, które prowadzą spokojniejszy tryb życia (nawet jeśli są aktywne fizycznie) witamina C nie będzie tak skuteczna. Badania pokazują, że ma inną zaletę: może skrócić czas choroby o jeden dzień.

Osoby, które zaczęły przyjmować witaminę C w momencie, gdy zaobserwowały u siebie pierwsze symptomy przeziębienia, nie odniosły żadnych korzyści chyba, że sięgnęły po wyjątkowo duże dawki ok.  8000 mg co jest sporym przekroczeniem bezpiecznej dziennej dawki 2000 mg.

W przypadku "kuracji wstrząsowej" należy jednak zachować szczególną ostrożność, ponieważ przedawkowanie witaminy C może grozić mdłościami, niestrawnością, biegunką, chorobami nerek.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.