Pijesz soki owocowe? Uważaj na zęby!

Sięgamy po świeżo wyciskane soki, wierząc w to, że są zdrowe i zawierają mnóstwo witamin. Tymczasem oprócz ogromnej ilości cukru, który szkodzi nie tylko naszym biodrom, ale także zębom, są jeszcze kwasy, które bezpowrotnie ścierają szkliwo

Dołącz do nas na Facebooku

Dietetycy i lekarze często nakłaniają nas do tego, żebyśmy włączyli do diety więcej owoców. Zabiegani nie mamy czasu na to, by na spokojnie obrać sobie pomarańczę, grejpfruta, czy ukroić kawałek ananasa dlatego wybieramy sok albo koktajl owocowy. Dbamy też o to, by w dziennym menu naszej pociechy znalazł się przynajmniej jeden kartonik soku. Okazuje się jednak, że to nie jest najlepszy pomysł.

Dzieci, które codziennie sięgają po soki owocowe, mogą bardzo zaszkodzić swoim zębom. Oprócz porcji witamin i minerałów zawierają kwasy (szczególnie te cytrusowe), których działanie jest wyjątkowo niekorzystne dla szkliwa. Warto wspomnieć także o sporej ilości cukru, która znajduje się w jednej szklance soku pomarańczowego.

Spożywanie całych owoców wraz ze skórką, jest dużo korzystniejsze dla zdrowia, choćby dlatego, ze zawierają błonnik, który spowalnia rozkład węglowodanów. Mimo wszystko, po zjedzeniu jabłka powinniśmy wypić wodę czy przekąsić coś, co zneutralizuje działanie kwasów (np. kawałek sera, który zawiera sporo wapna).

Nie wyrzucajmy owoców z naszego dziennego menu, ale starajmy się umyć zęby po ich zjedzeniu, a po szklankę soku sięgajmy raz w tygodniu. Odwdzięczy się nam za to nie tylko szkliwo, ale także brzuch.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.