Nakarm swój mózg!

Podczas długiego wysiłku fizycznego potrzebujesz nie tylko silnych nóg, Twój mózg pracuje równie ciężko jak ciało. Właśnie dlatego, jemu również warto dać sporą dawkę energii! Tylko jak to zrobić?

Dołącz do nas na Facebooku

Najlepszą substancją odżywczą dla mózgu jest oczywiście glukoza. Dzieje się tak, ponieważ to właśnie ona swobodnie przechodzi przez barierę krew-mózg. Źródłem glukozy są węglowodany proste. Cukry, zawarte w takich produktach jak: miód, dżem, słodycze oraz węglowodany złożone czyli te, które znajdziemy w pieczywie, chlebie, kaszy i produktach zbożowych.

Naukowcy dowiedli, że glukoza to jedyna substancją która "zadowala" mózg.

Jak to działa

Neurony reagują na glukozę i wspierają ważne komórki w mózgu - astrocyty, których liczba wzrasta wraz z regularną aktywnością fizyczną. Komórki te zawierają dużo glikogenu, który stanowi zapasowe skoncentrowane źródło energii dla organizmu. Kiedy we krwi brakuje glukozy, to właśnie astrocyty uwalniają glikogen, aby odżywił mózg.

Test na szczurach

Naukowcy przeprowadzili test na szczurach: zmuszali je do regularnego i długotrwałego wysiłku. Jak się okazało, drastycznie spadł im poziom zapasowej energii w tych obszarach mózgu, które są odpowiedzialne za myślenie, pamięć i zdolności ruchowe. Z drugiej jednak strony, po długim wysiłku szczury zaczęły jeść i poziom glikogenu wzrósł ponad poziom, jaki miały przed rozpoczęciem aktywności. Określamy to mianem superkompensaty.

Po dwóch tygodniach regularnego wysiłku szczury miały poziom glikogenu wyższy od przeciętnych zwierząt, przez co ich mózg działał sprawniej.

Oko glikogenowe

To właśnie ten etap po treningu, który zaobserwowano na przykładzie szczurów. Organizm po wysiłku przez około 15-30 minut szybciej wchłania cukry proste, aby uzupełnić rezerwy glikogenu. Glikogen nie bez przyczyny nazywany jest paliwem sportowców. Magazynuje się głównie w mięśniach i wątrobie, przy czym ten z mięśni może być wykorzystywany tylko tam, a ten z wątroby trafia również do mózgu.

Dostarczajmy mózgowi potrzebną mu energię i zanim osiągniemy kolejny cel treningowy, zjedźmy trochę węglowodanów.

Żródło: mensfitness.com

Więcej o: