Czy podczas treningu pić napoje izotoniczne?

Dbasz o dietę, podczas treningów nieustannie starasz się podnosić sobie poprzeczkę i ciągle Ci mało. Zaczynasz sięgać po suplementy, a podczas ćwiczeń kusisz się na napoje izotoniczne. Wszystko po to, by dostać lepsze efekty. Tylko czy izotoniki rzeczywiście mają aż taką moc? Przeprowadziliśmy małe dochodzenie.

Dołącz do nas na Facebooku

Ostatnio przed zajęciami zauważyłam, że przyjaciółka kupuje napój izotoniczny. Od razu zaczęłyśmy dyskusję na temat działania tego typu specyfików. Tylko co my tak naprawdę o nich wiemy? Tyle, ile przeczytamy od producentów czyli nic. Dlatego postanowiłam zgłębić wiedzę w tym temacie. Sprawdźmy, jak to jest i czy rzeczywiście warto pić tego typu napoje podczas treningów.

Napoje izotoniczne

Na rynku dostępny jest cały szereg napojów izotonicznych. Ich głównym zadaniem, wbrew temu, co myśli wiele osób, nie jest dodanie nam energii do ćwiczeń, ale nawodnienie organizmu i wyrównanie poziomu elektrolitów. Te ostatnie są niezwykle ważne, a tracimy je podczas procesu wydzielania potu. Oprócz tego, napoje izotoniczne dostarczą nam również potrzebnych minerałów i witamin. Ważnym elementem jest ciśnienie osmotyczne, dzięki któremu izotoniki zbliżone są do płynów ustrojowych naszego organizmu. Wpływa to nie tylko na szybkość wchłaniania napoju, ale również na jego bardziej efektywnie wykorzystywanie.

Izotonik to nie napój energetyczny

Bardzo ważne jest zapamiętanie, że napoje izotoniczne to nie napoje energetyczne czy spalacze. W odróżnieniu od tych pierwszych, mają znacznie mniej cukru i jedynie w niewielkim stopniu są nasączone dwutlenkiem węgla. Nie posiadają również niezdrowych dla organizmu substancji silnie pobudzających. Jeśli chcemy się pobudzić napojem energetyzującym, to nie róbmy tego tuż przed ani w trakcie treningu.

W skład izotoników wchodzą jedynie węglowodany proste, minerały, woda i witaminy. Zdarza się, że są również uzupełniane przez substancje chroniące mięśnie przed działaniem wolnych rodników.

Dla kogo i jak je stosować

- Spożywanie napojów izotonicznych chroni przed pojawieniem się kurczów mięśniowych, przed powstawaniem mikrouszkodzeń i skraca czas regeneracji potreningowej. Tego typu produkty są godne polecenia nie tylko w czasie zaplanowanego wysiłku np. na bieżni czy rowerku treningowym, świetnie nadają się one także do picia przy okazji gry w piłkę nożną, siatkówkę oraz inne gry zespołowe - mówi Specjalistka ds. Żywienia Człowieka - Barbara Dąbrowska-Górska z Poradni Dietetycznej Dietosfera.

Podsumowując

Podczas intensywnego treningu człowiek może stracić nawet do 3 litrów wody. Odwodnienie powoduje duży spadek wydolności. Producenci polecają pić napój izotoniczny małymi łyczkami podczas treningu i około 500 mililitrów tuż po nim. Pamiętajmy o tym, żeby stale nawadniać organizm nawet, jeśli nie czujemy pragnienia. Napoje izotoniczne nie przynoszą żadnych szkód dla naszego organizmu. Przyśpieszają regenerację ciała poprzez szybkie nawodnienie i dostarczenie potrzebnych elektrolitów i minerałów wypłukiwanych z potem. Jednak mają też cukier, dlatego warto się zastanowić czy zależy nam na procesach spalania tkanki tłuszczowej czy nie, bo jeśli tak, to lepiej wycisnąć do butelki z wodą odrobinę soku z cytrusów (cytryna, pomarańcze) i dodać łyżeczkę soli mineralnych. Będzie zdrowiej, taniej i bardziej efektywnie!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.