Zastanawiasz się jakie potrawy będą dobrym pomysłem na walkę z przeziębieniem? Będziesz zaskoczony. Okazuje się, że poza klasycznymi rozwiązaniami typu: gorący rosół, jest wiele innych, dużo smaczniejszych produktów, które poprawią twoje samopoczucie.
Sorbet, jedzony malutkimi porcjami (w postaci lizaka albo loda na patyku będzie idealny) łagodzi obrzęk śluzówki i nawilża ją. Jest też źródłem dodatkowej porcji wody, a nawadnianie organizmu bardzo pomaga zwalczać przeziębienie: rozrzedza wydzieliny, pomagając w pozbywaniu się ich z nosa, zatok i oskrzeli. Postaw na sorbety z prawdziwych owoców lub soków, które dostarczą twojemu organizmowi dodatkową dawkę witamin.
Mięso indyka to pokarm bogaty w białko i ubogi w tłuszcz, a więc bardzo odżywczy. Choć przeziębienie sprawia, że tracimy na nie apetyt, spróbuj zmusić się do zjedzenia piersi indyka, która da ciału energię do walki z infekcją. Możesz zjeść mięso w kanapce albo samo, polane sosem żurawinowym, który doda mu aromatu i smaku.
Kto ma ochotę stawać do krojenia warzyw na sałatkę, gdy z nosa cieknie, a stawy bolą od gorączki? Nikt! Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie spiżarni w soki warzywne. Gdy źle się czujesz, pij je często, a nawodnisz ciało i przyjmiesz całą "petardę" przeciwutleniaczy, w tym witamin. Masz ochotę na słodszy smak? Sięgnij po naturalne soki owocowe.
Nasze babcie miały rację, gdy naszych rodziców kurowały rosołem. Istnieją bowiem dowody na to, że rosół doskonale nawadnia i ma łagodne działanie przeciwzapalne. Naukowcy odkryli też, że gorący rosół usprawnia działanie rzęsek - drobniutkich, cienkich jak włos elementów przewodów nosowych - co zwiększa ochronę przed atakiem bakterii i wirusów.
To kolejny naturalny lek, któremu hołdowali nasi przodkowie. I mieli rację. Czosnek ma działanie zwalczające mikroby i wspomagające pracę układu odpornościowego. Jedz cienko pokrojony na kanapce z masłem lub dodawaj do innych potraw.
Boli cię brzuch? Masz nudności, cierpisz na biegunkę? Pomoże Ci imbir, który zwalcza te dolegliwości, a przy tym ma łagodne działanie przeciwzapalne. Dodawaj go do potraw, pij z wodą. Pamiętaj, że najlepszy jest świeżo utarty, choć sproszkowany także pomaga.
Zielona, oolong, biała, czerwona i czarna - wszystkie herbaty zawierają przeciwutleniacze, choć im herbata jest jaśniejsza, tym ma ich więcej. Gorący napar z dodatkiem miodu i cytryny złagodzi ból gardła, a czysty, zaaplikowany w postaci inhalacji, przyniesie ulgę zapchanemu nosowi.
To najlepszy pokarm dla cierpiących na nudności i wymioty. Razem z ryżem, jabłkami i tostami stanowią pożywienie, które lekarze zalecają ludziom, powracającym do zdrowia po grypie żołądkowej. Są lekkostrawne, nie podrażniają przewodu pokarmowego.
Czasami to jedyna rzecz na jaką ma ochotę osoba chora, gdy nie ma apetytu na inne, cięższe potrawy. Chrupiące tosty pomagają zwalczyć nudności, zaspokajają głód i dają energię tak potrzebną organizmowi do walki z mikrobami.
Czasami powrotowi do zdrowia po infekcji towarzyszy brak apetytu. Wtedy najłatwiej jest przyjąć pokarm w postaci płynnej. Wypróbuj napoje dla sportowców, bogate w białko, a ubogie w cukier i pozbawione laktozy. Postaraj się, by napój taki zawierał przynajmniej 6 g białka w porcji. Wybierz smak, jaki najbardziej ci odpowiada - truskawkowy, czekoladowy, waniliowy. Lepiej wypić "posiłek" niż z niego rezygnować.