Kiedy postanowiłam przejść na detoks i oczyścić organizm z toksyn poprzez rygorystyczną dietę, nie mogłam się ruszyć bez notatnika, bo na każdym kroku wpadałam na jakiś pomysł. Dlaczego? Zdaje się, że włoscy naukowcy znaleźli odpowiedź na to pytanie.
Taką zależność zauważono już dawno temu. W końcu nie bez powodu medytacja często jest związana z głodówką. Wciąż jednak trudno było podać bezpośrednią przyczynę takiego stanu rzeczy. Dlaczego spożywanie mniejszej ilości jedzenia przynosi takie efekty?
Giovambalista Pani skupił się na pewnym rodzaju białka o nazwie CREB1. Jest ono odpowiedzialne za naszą pamięć i łatwość przyswajania wiedzy. Póki co Włoch przeprowadził eksperyment na myszach. Okazało się, że w momencie, gdy gryzonie konsumują mniejszą ilość kalorii w ciągu dnia, wzrasta szybkość uczenia się, a CREB1 jest wciąż wytwarzany, jego poziom wręcz wzrasta.
O ile musielibyśmy zmniejszyć ilość konsumowanych pokarmów? Dotychczasowe badania pokazują, że zaledwie o 25-30%.
- To wcale nie jest tak dużo. Wykreślmy z naszego menu deser i zastąpmy go kawą - mówi autor.
Badania są we wstępnej fazie ale mogą być bardzo pomocne do dalszej pracy. Naukowcy starają się dociec, jak zadbać o to, byśmy jak najdłużej mogli się cieszyć sprawnością umysłową. To może być bardzo pomocne przy schorzeniach takich jak demencja czy Alzheimer.