4 sposoby na obniżenie ryzyka zachorowań na raka

Chcesz wiedzieć, jak zwiększyć swoje szanse na to, by w przyszłości nie paść ofiarą raka?  - Wystarczy wprowadzić cztery zmiany w Twoim codziennym życiu - twierdzą specjaliści. Co zrobić, żeby ustrzec się przed chorobą?

Dołącz do nas na Facebooku

Wyniki najnowszych badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii są jednoznaczne: rocznie można zapobiec blisko 100 000 przypadków zachorowań na raka, jedynie poprzez wprowadzenie pewnych zmian w sposobie życia i odżywiania. Stanowi to aż jedną trzecią wszystkich tych, którzy zmagają się z chorobą.

Okazuje się, że wspomniane 100 000 przypadków rocznie to rezultat palenia papierosów, złej diety, nadużywania alkoholu oraz otyłości samej w sobie. Eksperci podkreslają, że aż 40% wszystkich zachorowań dałoby się uniknąć, wprowadzając kilka małych zmian w sposobie życia - podaje Daily Express.

O jakich zmianach mowa?

Przede wszystkim więcej ruchu (z czym w Polsce też wciąż mamy problem), dbanie o prawidłową wagę ciała, włączenie do codziennej diety większej ilości owoców oraz warzyw, zredukowanie ilości czerwonego mięsa i wypijanego alkoholu. Warto zaznaczyć, że palenie papierosów również drastycznie podnosi nasze szanse na chorobę.

Szczegółowe dane z 2010 roku wskazują, że ok 36% przypadków zachorowań na raka było związanych ze złą dietą, otyłością, paleniem papierosów, spożywaniem alkoholu. Która z tych przyczyn jest najgroźniejsza? Oto dokładny podział wspomnianych 36%:

Palenie jest najgorsze

Wyniki badań pokazują, że palenie papierosów najbardziej podnosi ryzyko zachorowań na raka. Za sprawą tego nałogu w Wielkiej Brytanii aż 60 000 osób rocznie zmaga się z chorobą, co stanowi 23% wszystkich przypadków stwierdzonych wśród mężczyzn i 15.6% u kobiet. Oprócz raka płuc, papierosy są częstą przyczyną raka pęcherza, nerek, trzustki oraz szyjki macicy.

Zła dieta i solarium

Aż 6.1% przypadków raka u mężczyzn oraz 3.4% u kobiet jest związana z niewałaściwym sposobem odżywiania się. Przede wszystkim chodzi o niedostateczną ilość owoców oraz warzyw. Z kolei 4.1% mężczyzn i  6.9 % kobiet zmaga się ze śmiertelną chorobą z powodu nadwagi (zła dieta, brak ruchu).

Ciekawostką jest to, że zbyt długie przesiadywanie na słońcu czy korzystanie z solarium również znacząco zwiększa nasze szanse na chorobę nowotworową (taką przyczynę rocznie stwierdza się u 3.4% chorych kobiet w Wielkiej Brytanii). W Polsce też wciąż lubimy się nadmiernie opalać.

Alkohol jednak może być Twoim wrogiem

Choć lampce wina często przypisuje się korzystne właściwości, wciąż zapominamy o słowie: lampka. Alkohol spożywany w umiarkowanych ilościach, faktycznie może być pomocny np. przy chorobach serca czy problemach z krążeniem, nastomiast wciąż pijemy go zbyt wiele. W Wielkiej Brytanii aż 4.1% przypadków raka stwierdzonych u mężczyzn i 3.3% u kobiet to wynik nadużywania alkoholu.

Najczęsciej mówi się w tym wypadku o raku piersi, wątroby i przełyku.

Wszystkie czynninki sprzyjające rakowi:

Tytoń, dieta uboga w warzywa i owoce, nadwaga i otyłość, nadmierne opalanie się na słońcu i korzystanie z solarium, wykonywany zawód (np.  środki chemiczne), infekcje, naświetlanie, brak ruchu, hormony, czerwone mięso i przetworzone produkty, brak błonnika, zbyt duża ilość soli.

Dlatego warto przyjrzeć się swojemu stylowi życia jeszcze przed Nowym Rokiem, bo może to najwyższa pora na to, by wdrożyć jakieś postanowienia?

Więcej o: