Nie jesz czerwonego mięsa? Możesz mieć kłopoty z pamięcią.

Zapomniałeś oddzwonić do szefa? Znowu nie kupiłeś mleka? Na zaniki pamięci uskarża się coraz więcej osób, również w młodym wieku. Przeczytaj, jakie mogą być przyczyny tego zjawiska.

Dołącz do nas na Facebooku

Wchodzisz do kuchni czy łazienki i nie możesz sobie przypomnieć po co? Wszystko zapisujesz na kartce, bo boisz się, że możesz zapomnieć? Najczęstszymi przyczynami problemów z pamięcią są: natłok informacji oraz procesy starzenia. Najnowsze badania pokazują jednak, że nie tylko.

Jeśli zaobserwowałeś, że zdarza Ci się opowiadać koledze drugi raz tę samą historię lub jakiekolwiek inne symptomy, które wskazują na zaniki pamięci, przyjrzyj się temu dokładniej. Okazuje się, że to może być zła dieta - podaje Daily Mail.

Istotna witamina

Na początek warto odświeżyć naszą wiedzę dotyczącą witaminy B12. Oprócz tego, że jest odpowiedzialna za produkcję czerwonych krwinek, ma bardzo duży wpływ na naszą pamięć. Dlatego tak ważne jest, by w codziennej diecie znajdowały się produkty, które ją dostarczą. Największą ilość witaminy B12 znajdziemy w mięsie, rybach oraz nabiale .

Najnowsze badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych pokazują, że niedobory witaminy B12 są przyczyną zaników pamięci i trudności w myśleniu (koncentracja, łączenie faktów). Dzieje się tak dlatego, że jest ona odpowiedzialna za ochronę poszczególnych elementów układu nerwowego. Gdy nie pełni swojej funkcji w odpowiedni sposób, osłonka nerwowa zostaje uszkodzona, a co idzie za tym, przesyłanie impulsów zostaje spowolnione.

Jak sobie radzić?

Witamina B12 znajduje się głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, dlatego wegetarianie powinni się upewnić, że uzupełniają braki spowodowane wykluczeniem z diety mięsa. Mogą to zrobić spożywając odpowiednią ilości jajek, ryb czy nabiału.

Weganie są w najtrudniejszej sytuacji. Wówczas warto postawić na produkty sojowe wzbogacone w witaminę B12. grzyby oraz suplementy.

Anemia

Jednak niewłaściwa dieta może się wiązać z wieloma innymi konsekwencjami. Warto wspomnieć o anemii - wówczas ciało samo zaczyna atakować komórki w żołądku przez co nasz organizm nie przyjmuje odpowiedniej ilości substancji odżywczych. Kwas żołądkowy produkowany jest w mniejszej ilości przez co, nawet jeśli dobrze się odżywiamy czy zażywamy suplementy, nie są one przyswajalne przez nasz organizm. Trzeba dodać, że produkcja kwasów żołądkowych często zanika z wiekiem, dlatego osoby starsze bywają mylnie diagnozowane jako cierpiące na demencję, gdy tymczasem jest to niedobór witaminy B12. Warto zrobić badanie krwi, które może to wykazać.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.