Czosnek pomoże zapobiegać chorobom serca

Najnowsze badania pokazują, że czosnek to nie tylko naturalny antybiotyk, który sprawdza się przy przeziębieniach czy w przypadku grypy. Zawarty w nim olej może skutecznie zapobiegać chorobom serca, a także problemom związanym z układem krążenia - podaje Daily Mail.

Dołącz do nas na Facebooku

Chodzi konkretnie o trójsiarczek diallilu, który znajduje się w oleju zawartym w czosnku. Naukowcy z Emory University Schoolof Medicine in w Stanach Zjednoczonych, przypisują mu ważną rolę. Od dawna wiadomo, że trójsiarczek diallilu sprzyja uwalnianiu siarczku wodoru, który z kolei (w małych dozach) chroni serce.

W naturalnych warunkach dość trudno jest dostarczyć do organizmu tę substancję, ponieważ mówimy o stanie gazowym. Zazwyczaj odbywa się to poprzez zastrzyki. Jednak dzięki olejowi zawartemu w czosnku, można będzie podawać siarczek wodoru doustnie.

David Lefer, profesor z Emory University School of Medicine, powiedział:

-    Przeprowadzamy teraz kolejne badania, dzięki którym testujemy leki podawane doustnie. Być może dzięki temu już w niedalekiej przyszłości będziemy mogli ograniczyć podawanie siarczku wodoru dożylnie do minimum.

Do tej pory eksperyment przeprowadzano na myszach w laboratorium. Symulowano atak serca i tuż przed powrotem do normalnego przepływu krwi przez tętnice, podano myszom siarczek diallilu. Składnik ten zredukował uszkodzenia serca aż o 61% w stosunku do tych gryzoni, które nie dostały żadnego środka.

Jest nadzieja, że już wkrótce obejdzie się bez zastrzyków. A dla tych, którzy cieszą się dobrym zdrowiem, to kolejny argument przemawiający za tym, że warto wzbogacać potrawy o czosnek, jeśli zależy nam tym, by jak najdłużej zachować młodość i witalność.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.