Jak jeść, gdy nie mamy czasu?

Żyjesz w ciągłym pośpiechu i nie masz czasu na to, by w domu przygotować sobie posiłek? Skąd my to znamy! Jednak bez śniadania ani rusz! Co zjeść rano, co kupić, gdy jesteś głodny w środku dnia i do wyboru masz tylko sklep spożywczy? Podpowiadamy.

Dołącz do nas na Facebooku

Okazuje się, że nawet dla tych, którzy wiecznie się spieszą, jest wyjście z tej sytuacji. Zapytaliśmy dietetyka Anetę Łańcuchowską z Poradni Dietetycznej halsa , o to, jak jeść, gdy nie mamy czasu, ale zależy nam na zdrowiu i zgrabnej sylwetce.

1. Co najlepiej byłoby zjeść na śniadanie, żeby nie biec z pustym żołądkiem?

Na szybkie śniadanie, nie wymagające długiego przygotowywania, możemy zjeść jogurt naturalny z musli i do tego owoc, np. jabłko. Produktem godnym polecenia jest też serek wiejski. Jeśli chcemy zjeść coś na ciepło, dobrą opcją są błyskawiczne płatki owsiane, które wystarczy zalać gorącą wodą i chudym mlekiem. Można do tego dodać suszone owoce i orzechy. Pamiętajmy jednak aby do każdego posiłku, nie wyłączając śniadania, jeść warzywa.

2. Jeśli jemy na mieście, to co wybierać, by posiłek był zdrowy i nietuczący?

Na szybką przekąskę w ciągu dnia najlepszym wyborem są sałatki. Jednak nie takie ociekające tłustym sosem śmietanowym, tylko składające się ze świeżych warzyw, z dodatkiem sera, ryby lub kurczaka, z kromką pieczywa razowego. Lepiej natomiast zrezygnować z coraz bardziej ostatnio popularnych barów serwujących kuchnię orientalną, takich jak kebab czy dania azjatyckie. Większość z dań tam serwowanych jest bardzo tłusta, ciężkostrawna i słona.

3. Jeśli sami komponujemy posiłki, to jakich składników nie powinniśmy łączyć?

Przede wszystkim posiłki powinny być układane tak, aby były zbilansowane pod względem składników odżywczych. Ważne jest także aby były zróżnicowane pod względem smaku, koloru i zapachu. Natomiast teorie mówiące o tym, żeby nie łączyć np. węglowodanów z białkiem nie znajdują potwierdzenia w badaniach naukowych. Ważne jest, aby w każdym posiłku znajdowały się warzywa, niezależnie od tego czy są dodatkiem do pieczywa, nabiału czy mięsa.

4. Co najlepiej przekąsić, jeśli jesteśmy w biegu i jedyną alternatywą jest sklep spożywczy? Co kupić?

Dobrym rozwiązaniem jest zestaw bułka razowa + kefir + warzywo, np. papryka lub kilka pomidorków cherry. Możemy też wybrać sok pomidorowy lub wielowarzywny z pieczywem razowym, a na deser owoc. Takie zestawy to zdecydowanie lepszy wybór niż baton czy drożdżówka - zaspokoją głód na dłuższy czas dostarczając przy tym mniej niezdrowych tłuszczu i kalorii, a znacznie więcej witamin, składników mineralnych i przeciwutleniaczy.

5. Czy po którejś godzinie powinniśmy nie jeść, czy to zależy od naszego trybu dnia?

Ostatni posiłek powinniśmy jeść na około 3 godziny przed położeniem się do łóżka. Godzina, o której jemy kolację powinna być dostosowana do naszego rytmu dobowego. To nieprawda, że po godzinie 18 nie powinniśmy już nic jeść. Jeśli ktoś chodzi spać przed godziną 22, to faktycznie, 18 może być dla niego właściwą porą na kolację, jednak dla osoby, która prowadzi nocny tryb życia i kładzie się spać około 1 w nocy, właściwą porą na kolację może być godzina 21-22.

Więcej o:
Copyright © Agora SA