Detoks na herbatach ziołowych - 10 propozycji

Jeśli chcesz w szybki sposób wspomóc organizm w oczyszczaniu, zamiast sięgać po kawę czy czarną herbatę z cukrem, zacznij pić miętę, szałwię lub rumianek, a zobaczysz i poczujesz różnicę!

Trudno sobie wyobrazić poranek bez filiżanki aromatycznej kawy . Jeśli nie pijesz jej zbyt dużo i nie jesteś miłośnikiem wielkiej cafe latte: jak największy kubek, 3/4 wypełnione mlekiem, reszta kawą, a do tego syrop karmelowy i cukier, to nie jest jeszcze źle. Mała czarna postawi Cię na nogi, a nawet podkręci z samego rana metabolizm . Jednak sięganie po nią zbyt często odwadnia organizm i nie jest korzystne dla zdrowia. Czarna herbata wypijana kilka razy dziennie wiąże się z podobnymi konsekwencjami. Doskonałą alternatywą mogą być herbaty ziołowe. Wykrzywiasz się na samą myśl? W tej chwili ich wybór na rynku jest tak wielki, że każdy powinien znaleźć coś dostosowanego nie tylko do potrzeb, ale także gustu. Oto kilka herbat ziołowych, które polecamy.

1. Mięta

Mięta ma najwięcej zwolenników, jeśli chodzi o jej walory smakowe. Najlepiej sięgać po nią jakieś pół godziny po posiłku lub przy wszelkiego rodzaju niestrawnościach czy bólach brzucha - niektórzy twierdzą, że działa nie tylko łagodząco, ale także znieczulająco. Jest bardzo pomocna w łagodzeniu chorób wątroby i dróg żółciowych. Również trudno o lepszy napar, jeśli dokuczają ci skurcze żołądka.

2. Zielona herbata

O jej zaletach można by pisać długo. Z tego względu, że sporo mówi się o roli zielonej herbaty w odchudzaniu i spalaniu tłuszczu. Osoby, których dieta jest bogata w tłuste potrawy, mogą przyspieszyć proces spalania poprzez wypijanie kilku filiżanek wspomnianego napoju dziennie. Warto dodać, że obniża ona poziom cholesterolu, wzmacnia serce i poprawia odporność. Dzięki temu, że zawiera kofeinę, może służyć jako substytut kawy. Zieloną herbatę zalewamy wodą o temperaturze 95 stopni. Jeśli chcemy sobie podnieść ciśnienie tętnicze krwi, parzymy ją krótko, dla obniżenia ciśnienia - poleca się długie parzenie.

3. Melisa

Propozycję wypicia melisy najczęściej usłyszymy w sytuacji stresowej. I nic dziwnego, bo dowiedziono, iż działa na nas uspokajająco. Jeśli masz ochotę napić się czegoś wieczorem, to będzie najlepszy wybór, ponieważ ma ona również właściwości usypiające. Ale to nie wszystkie zalety melisy. Niewiele osób wie, że jest także bardzo pomocna przy zaburzeniach trawienia i schorzenia dróg żółciowych.

4. Dzika róża

Ta herbata z pewnością przypadnie do gustu wielu osobom. Jest dość kwaśna i owocowa. Miłośnicy słodkich napojów mogą osłodzić ją odrobiną miodu. Oprócz walorów smakowych, dzika róża ma także inne właściwości. Świetnie detoksykuje ponieważ działa moczopędnie, żółciopędnie i zawiera sporo witamin: C, B1, B2, K. Podobnie jak melisę, można ją stosować przy problemach ze snem.

5. Dziurawiec

Dziurawiec może nie należy do wybitnie smacznych, ale da się ją wypić. A nawet trzeba, bo jest świetnym środkiem łagodzącym skurcze, usprawnia pracę wątroby, a nawet poprawia samopoczucie dzięki temu, że działa na nasz układ nerwowy. Należy jednak pamiętać o jednym: dziurawiec podnosi ciśnienie tętnicze krwi!

6. Rumianek

Niektórzy twierdzą, że lubią jego smak, ale sporo osób woli używać rumianku zewnętrznie (np.: w formie okładów). Warto jednak pokusić się czasem o herbatkę lub dwie ponieważ jest to zioło, które działa rozkurczowo w nieżytach jelit, a także usprawnia pracę nerek i całego układu moczowego. To także świetny środek odkażający.

7. Pokrzywa

Zawiera sporo witamin i jest świetna przy różnego rodzaju problemach żołądkowych. Jeśli cierpisz na biegunkę, zamiast po miętę, która jest raczej środkiem łagodzącym ból, sięgnij po pokrzywę.

8. Koper

To kolejne zioło, które warto mieć w swojej kuchni na wypadek dolegliwości żołądkowych. Działa rozkurczająco, przeczyszczająco, ale także poprawia trawienie i łagodzi uczucie głodu.

9. Szałwia

Świetnym rozwiązaniem na zimowe przeziębienia będzie szałwia. Działa przeciwzapalnie, łagodzi nadmierne pocenie się, chrypkę i kaszel.

10. Lipa

To również zioło, po które warto sięgnąć, gdy czujemy, że łapie nas przeziębienie. Ta z kolei działa napotnie, przeciwbólowo i łagodzi uczucie zimna.

 
Więcej o: