Badania nie są jeszcze bardzo konkretne, ale pokazują pewną ciekawą zależność. Bardzo możliwe, że jednym z powodów agresywnego zachowania dojrzewających nastolatków jest niewłaściwa dieta, a w tym przede wszystkim gazowane napoje, które mają mnóstwo toksycznych substancji. Wcześniejsze testy pokazały, że niewłaściwe żywienie może prowadzić do różnych antyspołecznych zachowań.
Podczas prowadzenia ostatnich badań, rozdano szczegółowe ankiety 1 878 nastolatkom w wieku 14-18 z 22 szkół w Bostonie. Pytano między innymi o to, ile puszek słodzonych napojów (nie tych dietetycznych) spożywają w ciągu tygodnia.
Nastolatki zostały podzielone na dwie grupy: pierwsza to ta, która pije mało napojów typu Coca Cola (poniżej 4 puszek w tygodniu), a druga to ta, która pije dużo (5 puszek i więcej). Okazało się, że jedna na trzy osoby znajduje się w drugiej grupie. Wiele osób przyznało, że wypija ok. 2-3 puszek dziennie.
Obydwie grupy dostały ankiety, w których pytano o to, czy zdarza im się zachowywać agresywnie wobec bliskich (przyjaciół, rodziny, partnerów), czy w ciągu ostatniego roku przynieśli do szkoły broń: pistolet lub nóż.
Jeśli chodzi o broń, trudno mówić o bezpośrednim wpływie. Badania jednoznacznie pokazały, że tego typu przypadki zdarzają się częściej wśród mniejszości narodowych (50% to Murzyni lub mieszanka różnych ras, 33% to Hiszpanie, 9% to biała rasa, a 8% to Azjaci). Badacze twierdza jednak, że z ankiety wnika jednoznacznie, iż wysokie spożycie napojów gazowanych dodatkowo podkręcało agresywne zachowanie nastolatków.
Pośród nastolatków, które sięgają po puszkę z wymienionymi napojami tylko raz lub dwa razy w tygodniu, zaledwie 23% przyznaje się do tego, że zdarzyło im się przynieść do szkoły nóż czy jakikolwiek inny rodzaj broni. Natomiast ci, którzy wypijają ok. 14 puszek tygodniowo, to aż 43% procent przypadków.
Okazuje się, że spożywanie słodzonych napojów gazowanych poza przynoszeniem do szkoły broni (liczba przypadków wzrosła od 9% do 15%), może podnosić ilość przypadków agresywnego zachowania wobec partnera (z 15% do 27%). Zachowania, które mają związek z przemocą wobec rówieśników, wzrosły z 35% przypadków, do 58%, natomiast wobec rodzeństwa: z 35% do 43%.
- W badaniach było wyraźnie widać związek pomiędzy agresywnym zachowaniem a spożyciem słodkich napojów gazowanych - mówi dr Sara Solnik z University of Vermont, która je koordynowała.
- Prawdopodobnie jest to związane z wysoka zawartością cukru oraz kofeiny. Może do tego dochodzić jakiś inny czynnik, którego jeszcze nie wzięliśmy pod uwagę w badaniu.
Nie sa to pierwsze tego typu eksperymenty. Poprzednie obserwacje prowadzone na młodych ludziach w Wielkiej Brytanii i Skandynawii pokazały, że konsumpcja fast foodów i ogólnie przetworzonego jedzenia słabej jakości podnosi ilość przypadków, gdzie mamy do czynienia z łamaniem prawa. Z drugiej strony, kiedy więźniom serwowano różnego rodzaju witaminy, zauważono, że jest tam odnotowywanych coraz mniej przypadków przemocy (aż o 47%!)
Wiele badań dowodzi jednego: dieta ma bezpośredni wpływ na nasze zachowanie. Jeśli nie dbamy o to, by dostarczyć naszemu organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych, minerałów i witamin, może to doprowadzić do gorszej sprawności mózgu, a tym samym niezadowolenia z życia i agresywnych zachowań. Przypomnijmy sobie, jak się czujemy po kilku dniach na restrykcyjnej diecie...
Wciąż jednak brakuje wielu informacji, które pokazałyby bezpośrednią zależność między spożywaniem napojów gazowanych a agresywnym zachowaniem nastolatków. Brytyjski profesor Peter Kinderman, psycholog kliniczny z University of Liverpool, bardzo krytycznie wyraża się na temat badań z Bostonu:
- Przyczyn agresywnego zachowania nastolatków jest wiele, te badania natomiast pokazują zaledwie niewielki wycinek rzeczywistości i ograniczają się do napojów gazowanych - mówi. - Od dawna wiadomo, że niewłaściwa dieta wpływa na nasze poczucie, a tym samym zachowanie, zatem wynik badań nie jest zaskakujący, nie wnosi niczego nowego. Pominięto za to jeden bardzo ciekawy wątek: dieta i stosunek do agresji dzieci może się znacznie różnić w zależności od tego, z jakiego środowiska się wywodzą: czynnik społeczny, wykształcenie rodziców, relacje między nimi w domu - dodaje.
Bez względu na to, czy badania pokazują nam coś, czego do tej pory nie wiedzieliśmy, jedno jest pewne: warto ograniczyć spożycie słodzonych napojów gazowanych, bo na pewno przynoszą one więcej szkody niż pożytku.
Nie wiesz, jak przy pomocy diety zgubić tłuszczyk? Zobacz!