Kosmetyki 2w1, nowości dla aktywnych, co Ci się przyda przed treningiem i po nim? Sprawdź!
Rozstępy - przyczyna powstawania
Powstawanie rozstępów już spowodowane nadmiernym rozciągnięciem się skóry. I mimo, że skóra ma doskonałe właściwości rozciągające - nie radzi sobie z tempem, w jakim wzrasta waga kobiet w ciąży. Zwykle jednak przyczyna powstawania rozstępów tkwi znacznie głębiej, niż można by pozornie przypuszczać. Jest nią nadmierna produkcja hormonu stresu (kortyzolu) przez nadnercza. Substancja ta produkowana jest przez organizm w ogromnych ilościach, kiedy szybko przybieramy na wadze, rośniemy, budujemy masę mięśniową bądź zachodzimy w ciążę.
Zbyt duża dawka kortyzolu zaburza działanie fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję białek: kolagenu i elastyny, które z kolei są odpowiedzialne za elastyczność i odporność na rozciąganie. Również większony poziom estrogenu może mieć pośredni wpływ na powstawanie rozstępów. Innymi słowy - stosowanie pigułek antykoncepcyjnych może się do tego przyczynić. Choć oczywiście wcale nie musi.
Istotną rolę odgrywają także skłonności genetyczne oraz dieta zbyt uboga w witaminy i mikroelementy. Największą uwagę należy zwrócić tu na niedobory cynku.
Na początkowym etapie, rozstępy przypominają wyglądem czerwonawe lub fioletowe prążki, Po jakimś czasie jaśnieją i odcieniem przypominają kolor skóry. Wciąż jednak są widoczne. Walkę z rozstępami należy rozpocząć, gdy są jeszcze ciemne. Kiedy stają się jasnoperłowe - mamy znikomą szansę na ich usunięcie. Możemy ewentualnie zmniejszyć ich widoczność.
Ćwiczenia w ciąży: eksperci radzą, przyszłym mamom
U kogo najczęściej pojawiają się rozstępy?
Zwykle są one domeną kobiet w ciąży. Pojawiają się aż u 90 procent przyszłych mam. W młodym wieku borykają się z nimi również dziewczynki (aż 70 procent nastolatek), oraz dorastający chłopcy (40 procent). Wszelkiego rodzaju diety cud - w wielu przypadkach również są sprawcami tego mało estetycznego defektu. Efekty gwałtownych skoków wagi są nie tylko niezdrowe i przyczyniają się do efektu jo-jo, ale również do pogorszenia kondycji skóry.
Nie można zapomnieć o innej, ważnej przyczynie: predyspozycje genetyczne. Równie ważna, co właściwa dieta, jest też odpowiednia pielęgnacja. Niestety, nie ma jednego, stuprocentowo skutecznego sposobu na to, by uniknąć pojawienia się rozstępów. Najlepsze rezultaty daje łączenie kilku metod.
Dieta na rozstępy
Dieta dla pięknej skóry. Zobacz, na czym polega
Posiłki należy urozmaicać w składniki odżywcze, zwłaszcza cynk, który ma duży wpływ na ogólną kondycję skóry . Cynk możemy znaleźć w mięsie, podrobach, żółtym serze, kaszy gryczanej, pestkach dyni, czy orzechach. Niedobory warto też uzupełniać syntetycznymi zestawami witaminowymi z aptecznej półki, mając na uwadze, że wchłaniają się gorzej niż te pochodzące z naturalnych zapasów.
Kremy, balsamy, oliwki na rozstępy
lirene rozstępyGdy wiemy, że jesteśmy narażenie na powstawanie rozstępów należy zaopatrzyć się w produkty przeznaczone do walki z rozstępami. Wówczas zapobiegamy ich powstawaniu. Bardzo ważny jest również sposób ich nakładania. Dokładny masaż jest kluczowy dla zachowania elastyczności skóry i jej ujędrnienia. Preparatami na rozstępy powinny szczególnie zainteresować się kobiety w ciąży. To dla nich powstała seria Lirene Będę Mamą, w której znajdziesz Intensywne serum na rozstępy. Ono zawiera wyciąg z Cucurbita pepo, który chroni i regeneruje włókna kolagenu i elastyny przywracając skórze elastyczność i odpowiednie napięcie, a tym samym zabezpieczając ją przed pojawieniem się rozstępów. Serum zmniejsza także widoczność tych rozstępów, które już się pojawiły. Wosk z oliwek odżywia i nawilża skórę, a masło shea, naśladując strukturę naturalnej lipidowej osłony skóry, chroni naskórek wykazując jednocześnie dodatkowe działanie odżywcze (cena: 24,90 zł).
Po ciąży: jak ćwiczyć? Kiedy zacząć?
Zabiegi na rozstępy
Najbardziej kosztowna, ale i najskuteczniejsza metoda w przypadku, kiedy rozstępy już zaczęły się pojawiać. Niestety nie można powiedzieć, że w stu procentach skuteczna. Efekty są wprawdzie widoczne, ale zwykle nie dochodzi do zupełnego usunięcia rozstępów.
Testujemy zabiegi wyszczuplające w salonie. Sprawdź!
Wśród najbardziej popularnych metod walki z tym zjawiskiem wyróżniamy: mikrodermabrazję (mechaniczne usuwanie naskórka, wygładzanie). Zabieg pobudza produkcję kolagenu. Metoda ta wykorzystuje ścieranie za pomocą kryształków diamentu oraz stosuje siłę ssącą pod ciśnieniem. Koszt ok. 200 zł (trzeba powtórzyć kilkakrotnie). Inna metoda to mezoterapia (czyli głębokie ostrzykiwanie substancjami stymulującymi produkcję kolagenu i elastyny - z reguły jest to kwas salicylowy i krzemionka organiczna). Zabiegi wykonuje się zwykle raz na tydzień przez 2 miesiące, a po tym okresie - przez pół roku (raz na miesiąc). Koszt jednego zabiegu to ok. 350 zł. Kolejnym zabiegiem może być: peeling chemiczny z kwasem trójchlorooctowym (głębokie złuszczanie, powoduje spłycenie lub zanik blizn). Jest jednym z najskuteczniejszych zabiegów, ale również najdroższym. Koszt jednego zabiegu to ponad 400zł, a należy go kilkakrotnie powtórzyć. Lekarze polecają również dermabrazję laserową (zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym wykorzystując laser, który odparowuje uszkodzone tkanki). Zabieg jest jednorazowy, jednak wymaga dwutygodniowej rekonwalescencji. Kosztuje kilka tysięcy złotych.