Nie chcesz przytyć? Pij zieloną herbatę!

O tym, że zielona herbata jest pomocna przy odchudzaniu, mówi się od dawna. Najnowsze badania jednak pokazują jej bezpośredni wpływ na wagę przy konsumowaniu tłustych potraw. Okazuje się, że napar ten nie tylko spowalnia przyswajanie tłuszczu, ale także przyspiesza jego zużycie, jako środka energii.

Dołącz do nas na Facebooku

Lubisz tłuste ryby, sery i czerwone mięso? Jeśli decydujesz się na to, by sięgnąć po tej produkty, nie popijaj ich lampka wina czy wodą, a naparem z zielonej herbaty. Jednym z jej składników jest EGCG, które spowalnia tycie (nawet o 45%) spowodowane spożywaniem tłustych potraw. Z kolei aż o 30% maleje ilość przyswajanego tłuszczu - podaje Daily Mail.

Najnowsze badania zostały przeprowadzone na otyłych myszach. Cześć z nich byłą karmiona tłustymi koktajlami mlecznymi, a część tym samym koktajlem z dodatkiem wyciągu z zielonej herbaty.

- Podczas najnowszego badania odkryliśmy aż dwie korzyści - mówi dr Joshua Lambert z Penn State University w Stanach Zjednoczonych. - Po pierwsze, dzięki EGCG maleje ilość tłuszczu, który jest wchłaniany wraz z jedzeniem. Po drugie zaś, tłuszcz, który zostaje przyswojony, znacznie szybciej zostaje zużyty jako źródło energii - wyjaśnia.

Badani pokazały także, że zielona herbata nie ma żadnego wpływu na apetyt, ponieważ obydwie grupy gryzoni jadły tyle samo.

Dobrze, eksperyment został jednak przeprowadzony na myszach, które żywiły się wyłącznie tłustymi koktajlami z lub bez dodatku ekstraktu z zielonej herbaty.

Żeby zauważyć tak duże efekty jak na przykładzie eksperymentu przeprowadzonego na myszach, musielibyśmy dziennie pić ok. 10 filiżanek herbaty. Naukowcy zapewniają jednak, że nawet mniejsza ilość przyniesie widoczne efekty.

Dane dotyczące ludzi - a niestety nie mamy ich zbyt wiele - pokazują, że nawet jedna czy dwie filiżanki zielonej herbaty wypite w ciągu dnia, dadzą rezultaty. Gdybyśmy porównali taką osobę, z kimś, kto w ogóle jej nie pije (zakładając tę samą dietę, tryb życia, aktywność i uwarunkowania genetyczne), dostrzeglibyśmy różnicę - mówi dr Lambert.

Zastanawialiście się po jaki napój najlepiej sięgać w jesiennie i zimowe wieczory? Teraz odpowiedź wydaje się być oczywista!

Nie wiesz, jak zgubić tłuszczyk? Oto kilka pomysłów na dietę anytłuszczową.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.