Masz jasną karnację? Możesz potrzebować więcej witaminy D!

O tym, że witamina D jest niezbędna naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania, wszyscy wiemy. Wzmacnia kości, ale także poprawia samopoczucie. Pozyskujemy ją głównie z promieni słonecznych, dlatego czasem zimą łatwiej o gorszy humor, czy w skrajnych przypadkach o depresję. Co, jeśli nie zgromadziliśmy wystarczająco dużo tej witaminy?

Dołącz do nas na Facebooku

Osoby, które mają jasną karnację, zazwyczaj muszą dużo bardziej chronić się przed słońcem, niż ludzie o oliwkowej skórze. Jeśli nie chcemy zostać poparzeni, trzeba się zabezpieczać bardzo silnymi filtrami, twarz przysłaniać kapeluszem, a ramiona okrywać szalem, bądź nie ściągać koszulki nawet na plaży. Niestety, to głównie wiosną i latem nasz organizm robi zapasy witaminy D.

Liczy się ilość

Jak dużo słońca potrzebujemy? Dotychczasowe badania pokazywały, że wystarczy codziennie przebywać na słońcu 15 minut pomiędzy kwietniem a październikiem. Wyniki najnowszych testów zwracają jednak uwagę na jedną rzecz: osoby o jasnej karnacji mogą nie przyjąć odpowiedniej dawki witaminy D czyli minimum 60nmol/L. Okazuje się, że, jeśli nasz organizm zgromadzi mniejsze jej pokłady, automatycznie wzrasta ryzyko wystąpienia chorób serca. Osłabia się również nasz system immunologiczny, co najlepiej widać na przykładzie walki z rakiem piersi. Jeśli poziom witaminy D, będzie niższy niż 25nmol/L, można również zauważyć podniesione ryzyko chorób kości.

Z najnowszych badań wynika, że osoby o jasnej karnacji, nie są w stanie zgromadzić 60nmol/L bez pomocy w postaci dodatkowej suplementacji, natomiast tylko w skrajnych przypadkach będzie to mniej niż wspomniane 25nmol/L.

Nie tylko słońce

Najnowsze badania pokazały jeszcze jedną ciekawą rzeczy. Poziom witaminy D w naszym organizmie zależy nie tylko od słońca i suplementów, liczą się również geny.

- Osoby o jasnej karnacji, które nie mogą przebywać na słońcu, ponieważ ich skóra jest zbyt delikatna, zazwyczaj potrzebują suplementów - mówi profesor Julia Newton-Bishop. Dotyczy to w szczególności osób, które żyją w tych krajach, gdzie słońce pojawia się tylko kilka miesięcy w ciągu roku.

Naukowcy przeprowadzili badania na 1 204 osobach w Wielkiej Brytanii i okazało się, że aż 732 osoby nie maja wystarczająco dużo witaminy D - podaje Daily Mail.

Chcesz wiedzieć, jak ćwiczyć?

Więcej o:
Copyright © Agora SA