Nocne podjadanie dzielimy na to bardziej świadome, wynikające z bezsenności lub stresu, oraz to, którego rano nawet nie pamiętamy. Z tym pierwszym możemy i powinniśmy walczyć, bowiem wiąże się ono z powstaniem bardzo złych nawyków żywieniowych. W medycynie określa się to "syndromem nocnego jedzenia", a naukowa definicja mówi, że jest "zaburzeniem polegającym na niekontrolowanym, najczęściej wielokrotnym w ciągu nocy objadaniu się, czego przyczyną są zaburzeniami nastroju i snu". Z czego wynika przemożna chęć sięgnięcia do lodówki?
Naukowcy i dietetycy szukają przyczyn w czynnikach genetycznych, biologicznych i emocjonalnych. Często sięgamy do lodówki nocą, bo nie czujemy głodu w ciągu dnia, niekiedy sami nie zdajemy sobie sprawy z tego, że tak silnie działa na nas stres związany z naszym codziennym życiem. "Nocne łowy" mają pomóc zapomnieć o kłopotach, ale jednocześnie wywołują poczucie winy i niejednokrotnie dodatkowe kilogramy na wadze... Efekty jedzenia późnym wieczorem lub nocą możemy zaobserwować bardzo szybko. Na forach internetowych - żerujący nocą czują się często bezsilni wobec swojego problemu. Niezależnie od tego, co obiecują sobie przed pójściem spać, w nocy zupełnie nie kontrolują swojego objadania się.
- Budząc się w nocy unikaj picia słodkich napojów, powodują jedynie wzrost apetytu. Jeśli nie możesz zasnąć, lepiej chwilę pochodzić i wykonać kilka prostych ruchów (oczywiście nie mówimy tu o regularnym treningu!) - Bezwzględnie pozbądź się z domu chipsów, krakersów, czekoladek, czy tłustych kiełbasek. W nocy niepotrzebnie zwrócą twoją uwagę, bo są najłatwiejszym celem. - Zjedz prawidłowo skomponowaną kolację 2-3 godziny przed położeniem się do łóżka. Kolacja powinna być lekko strawna, co poprawi jakość snu. Dobrym pomysłem są na przykład sałatki. Idealna kolacja powinna zawierać głównie białka i tłuszcze. Zrezygnuj ze słodyczy! - Jeśli nie masz rodziny, dla której gotujesz, wieczorem przygotuj tylko tyle żywności, ile możesz spożyć bez pozostawiania na następny dzień ( wciąż mówimy tu o osobach, które mają problemy z nocnym podjadaniem). - Warto zadbać o dobrą jakość snu. Wywietrz pokój i pilnuj, by nie było w nim w nocy ani zbyt zimno, ani zbyt gorąco.
Jeśli masz wrażenie, że próbowałeś już tego wszystkiego - powinieneś udać się do specjalisty, który w fachowy sposób pomoże ci uporać się z problemem. Pamiętaj, że nocne podjadanie jest na dłuższą metę groźne dla twojego zdrowia i tym bardziej sylwetki. Zostaje zaburzony rytm prawidłowego działania organizmu, a co za tym idzie również trawienia i metabolizmu. Im dłużej będziesz czekał - tym trudniej będzie ci się odzwyczaić od złych nawyków, które stają się po jakimś czasie groźnym rytuałem.