Co zrobić, by nie dać się osteoporozie?

Niestety, płeć piękna jest dużo bardziej narażona na osteoporozę. Szczególnie w okresie menopauzy, kiedy poziom estrogenu gwałtowanie spada, nasze kości słabną. Jednak, w celu uniknięcia komplikacji za kilkanaście lat, należy dbać o siebie już od najmłodszych lat. Jak? Przeczytaj nasze porady i wprowadź je w życie już dziś.

Dołącz do nas na Facebooku

Osteoporoza to choroba bardzo niebezpieczna. Charakteryzuje się postępującym ubytkiem masy kostnej, a co idzie za tym zwiększa się nasza podatność na wszelkiego rodzaju złamania. Kobiety, ze względu na zachwiania gospodarki hormonalnej, są w większym niebezpieczeństwie. Żeby nie pogarszać sytuacji, warto mieć świadomość kilku rzeczy:

Dbaj o dobrą dietę

Czasem odchudzamy się, wymyślamy różnego rodzaju głodówki, stosujemy diety, które są skonstruowane w taki sposób, że całkowicie wykluczają spożycie jakichś produktów. Podczas układania planu żywienia warto zwrócić uwagę na to, by nie zabrakło w nim wartości odżywczych, witamin i minerałów. Białko, wapń oraz witamina D - to są składniki, o których musimy pamiętać. Dlatego warto sięgać po drób, ryby, nabiał czy np. szpinak.

Nie pal, pij z głową

Palenie papierosów to nałóg, który może przyspieszyć występowanie zmian osteoporotycznych. Z kolei jeśli przygodę z alkoholem rozpoczniemy w młodym wieku, zagrożenie zwiększy się jeszcze bardziej. Pamiętajmy, że wino, piwo czy drink nie pozostają bez wpływu na hormony, wypłukują również wapń.

Pamiętaj o aktywności

Ważne jest to, by kości i mięśnie były mocne przez cały czas. Jeśli przez większość życia nie jesteśmy aktywni, zwiększa się szansa na to, że będziemy mieć problemy z osteoporozą. Dlatego warto pamiętać o tym, żeby przez cały czas pływać, biegać lub chodzić na zajęcia fitness.

Zagrożenie osteoporozą wzrasta, jeśli w naszej rodzinie ktoś inny już zmagał się z tą chorobą. Częściej na problemy z kośćmi skarżą się osoby szczupłe.

Chcesz wiedzieć, jak się zdrowo odżywiać?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.