Warzywa i owoce mogą odciągnąć nas od ciastek

Nie jesteś głodny, niedawno zjadłeś spory obiad, a jednak twój organizm zachowuje się tak, jakby błagał o coś słodkiego? Wszystko przez nagły spadek glukozy. Niektórzy jednak radzą sobie z zachciankami, a inni nie. Dlaczego? Ponieważ mózg osób otyłych reaguje w nieco inny sposób - czytamy w Daily Mail.

Dołącz do nas na Facebooku

Naukowcy z Uniwersytetu Yale odkryli, że ta część mózgu, która jest odpowiedzialna za powstrzymanie naszego ciała przed uleganiem impulsom, czasem nie działa tak, jak trzeba. Nagły spadek glukozy we krwi prowadzi do utraty kontroli na własnymi reakcjami, a co idzie za tym, do tego, by sięgnąć po wysokokaloryczną przekąskę taką jak ciastko czy chrupki.

U osób otyłych ten problem może być jeszcze bardziej widoczny, ponieważ skoki glukozy są mocniej odczuwalne.

Skąd pozyskać cukier?

Jest jednak wyjście z tej sytuacji. Glukozę znajdziemy przecież nie tylko w chipsach, czekoladzie, białej bułce, słodkich napojach, lodach czy innych sztucznie przetworzonych produktach. Owoce, warzywa, brązowy ryż, pełnoziarnisty makaron lub chleb, orzechy i fasola to również doskonałe źródło energii.

Najnowsze badania pokazują, że jeśli w ciągu dnia zadbamy o to, by poziom glukozy we krwi pozostawał na odpowiednim poziomie (właśnie poprzez zdrową dietę), nie będziemy doświadczać napadów głodu. Będzie nam łatwiej unikać słodyczy ale przede wszystkim zachować zgrabną sylwetkę.

Ciekawe doświadczenie

Badania, których inicjatorką jest profesor Rajita Sinha z Uniwersytetu Yale, zostały przeprowadzone na grupie ochotników, którym podawano zastrzyki z glukozy. Reakcję ich mózgu śledzono poprzez rezonans magnetyczny, pokazując zdjęcia jedzenia wysoko- i niskokalorycznego oraz przedmiotów, które nie miały żadnego związku z żywnością.

Okazało się, że w momencie, gdy poziom glukozy we krwi spada, mózg domaga się przekąski. Największe zmiany zostały jednak dostrzeżone w przedniej części mózgu, która jest odpowiedzialna za reakcję na bodźce. Gdy poziom cukru był niski, wspomniana część traciła umiejętność do "radzenia" sobie z impulsami. U osób otyłych ta reakcja była bardziej widoczna szczególnie podczas oglądania zdjęć jedzenia o wysokiej wartości energetycznej.

- Nasz eksperyment pokazuje, że osoby cierpiące na nadwagę, mają większy problem z radzeniem sobie z pokusami. Ich mózg silniej reaguje na bodźce, szczególnie w takich sytuacjach, gdy poziom glukozy we krwi nagle spada - mówi Dr Kathleen Page z Uniwersytety w Południowej Karolinie.

Stres też ma znaczenie

Hormon stresowy - kortyzol - także odgrywa tutaj ważną rolę. Badania pokazały, że jego nagła produkcja jeszcze silniej działa na mózg niż spadek cukru.

Dlatego jeśli nie chcesz przytyć, staraj się nie przejmować byle czym. Życie jest zbyt krótkie!

Nie wiesz, jak zgubić tłuszczyk? Oto kilka pomysłów na dietę anytłuszczową.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.