Przejadasz się? Zobacz jak zahamować apetyt!

Wolne rodniki odpowiedzialne za procesy szybszego starzenia się, mają również swoje dobroczynne właściwości hamujące apetyt. Najnowsze odkrycie może stać się przełomowe w walce z otyłością. Pozostaje tylko pytanie, które zło jest mniejsze?

Dołącz do nas na Facebooku

Otyłość na całym świecie rośnie w alarmującym tempie, a największym winowajcą jest przejadanie się. W badaniu naukowców z Yale School od Medicine odkryto, że molekularne mechanizmy kontroli sytości - wolne rodniki, a jednocześnie cząsteczki związane ze starzeniem się i uszkodzeniem tkanek, pełnią kluczową rolę w hamowaniu apetytu.

Sposób na apetyt

Podwyższony poziom wolnych rodników w podwzgórzu w sposób bezpośredni lub pośredni hamuje apetyt, aktywując odpowiadające za uczucie sytości neurony szlaku melanokortynowego. Badania prowadzone były na myszach. Zespół naukowców zaobserwował, że neurony odpowiedzialne za przejadanie się, zostają stopowane wysokim poziomem wolnych rodników.

Uczucie sytości jest kluczowe

Cały proces jest kontrolowany przez leptynę (hormon wytwarzany przez białą tkankę tłuszczową) i glukozę, które stanowią dla mózgu sygnały modulujące pobieranie pokarmu. W czasie posiłku poziom leptyny i glukozy wzrasta. Jednocześnie zwiększa się poziom wolnych rodników. Co ciekawe - u myszy z otyłością wywołaną nieodpowiednią dietą, występuje leptynooporność, a poziom wolnych rodników w komórce jest ograniczany przez peroksysomy, przez zaburzone jest odczuwanie sytości, to z kolei prowadzi do dalszego przejadania się.

Prowadzący badania, prof. Tamas Harvath z Uniwersytetu Yale, tłumaczy, że w tym przypadku mamy do czynienia z trudną sytuacją, bo z jednej strony potrzebujemy sygnałów, by przestać jeść,z drugiej długotrwała walka z przejadaniem poprzez zwiększenie produkcji wolnych rodników, może doprowadzić do uszkodzenia komórek przyśpieszając procesy starzenia się.

- Osoby otyłe przejadają się permanentnie, przez co uruchamiają się mechanizmy komórkowe hamujące powstawanie wolnych rodników. Mechanizm ten chroni DNA komórek, ale zmniejsza zdolność odczuwania sytości po zjedzeniu posiłku - dowiadujemy się z ostatniej internetowej publikacji (z dnia 28 sierpnia) magazynu Nature Medicine.

Walka z otyłością

Według profesorów Tamasa Horvath i Sabriny Diano, kluczową rolę wolnych rodników w odczuwaniu sytości po spożyciu posiłku, jak również procesy degeneracyjne związane z wiekiem, mogą wyjaśniać, dlaczego trudno było opracować skuteczną strategię terapeutyczną do walki z otyłością - bez większych skutków ubocznych dla organizmu. Obecnie trwają badania nad tym, czy można wywołać uczucie sytości, bez uczestnictwa w całym procesie podwyższonego stężenia wolnych rodników, gromadzących się nie tylko w naszym mózgu, ale też innych częściach ciała.

Chcesz wiedzieć, jak się zdrowo odżywiać?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.