Lunch box - jak go przygotować?

"Z czym mamy największy problem jeśli chodzi o trening?" - to pytanie zadałam trenerom w Polsce i Anglii. Okazuje się, że kraj nie ma znaczenia. Kiedy już decydujemy się na trening pod okiem specjalisty, nie brakuje nam motywacji. "Brak snu i regularnych posiłków" - odpowiadają zgodnie. Dlatego dzisiaj podsuniemy wam kilka pomysłów na lunch box, który może ułatwić życie.

Myślałeś kiedyś o planie żywienia przygotowanym specjalnie dla Ciebie?

Zbyt krótki sen to coś, nad czym sami musicie popracować. Warto zorganizować swój dzień w taki sposób, by przespać siedem godzin. Sami doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak trudno jest wygospodarować tyle czasu na odpoczynek, kiedy pracujemy, wychowujemy dzieci, trenujemy i chcielibyśmy jeszcze wieczorem poczytać książkę lub obejrzeć ulubiony serial. Doba musiałaby się w magiczny sposób wyciągnąć. Spróbuj chociaż zadbać o to, by nawet krótszy sen był naprawdę głęboki i nieprzerwany. Jak to zrobić?

Ach spij, kochanie...

- Na jakieś pół godziny przed pójściem do łóżka warto zażyć sporą dawkę magnezu i wapna. Dzięki temu nie powinniśmy się budzić w środku nocy, a po kilku tygodniach odczujemy dużą różnicę przy porannej pobudce - mówi Greg Smith, trener osobisty z Londynu. - Warto też upewnić się, że nie zasypiamy przy włączonym telewizorze, lampce czy czymkolwiek innym. Alkohol, kawa czy czarna herbata - upewnijmy się, że sięgamy po te rzeczy na kilka godzin przed położeniem się do łóżka. Niektórzy twierdzą, że po lampce wina łatwiej się zasypia, ale prawda jest taka, że alkohol uniemożliwia nam wejście w głębszą fazę snu i nawet jeśli zaśniemy, to rano będziemy odczuwać zmęczenie - dodaje.

Jedz z głową

- Moi podopieczni mówią tak: kiedy w weekend zrobię zakupy, jem zdrowo przez cały tydzień - mówi trener osobisty Greg Smith. - Dlatego warto poświęcić dosłownie piętnaście minut na to, żeby usiąść i zrobić listę produktów, które mogą nam się przydać do przygotowania kilku prostych i zdrowych posiłków. Kiedy kupujemy coś na szybko, często sięgamy po takie rzeczy jak: kanapki, różnego rodzaju wrapy, makarony z sosami, batony. Jemy wtedy dużo węglowodanów, tłuszczów nasyconych i konserwantów. To wszystko jest nie tylko tuczące ale także bardzo niezdrowe - przestrzega trener. Dlatego warto poświecić chwilę czasu i zaplanować swój posiłek. Naprawdę nie musisz spędzać wieczoru nad garami. Zaufaj nam, my też mamy ochotę czasem wyjść wieczorem do kina albo spotkać się znajomymi.

Szybko lecz skutecznie

Myślisz, że to niemożliwe? Podrzucimy kilka pomysłów, które sami przetestowaliśmy. Wierzymy, że na początku posłużą ci jako dobre rozwiązanie, a z czasem staną się inspiracja dla twojej kulinarnej fantazji...

Grillowany kurczak lub łosoś i warzywa

Brzmi dobrze? No pewnie! I trudno sobie wyobrazić zdrowszy posiłek. Mamy tutaj sporo białka i witamin. Rybę i kurczaka możesz przygotować według ulubionego przepisu w piekarniku (np.: w folii z migdałami, wybranymi przyprawami itd.), a warzywa wymieszać według własnych upodobań (np.: bardzo smacznym rozwiązaniem dla kurczaka będą liście świeżego szpinaku, suszone pomidory, pestki dyni, kiełki i odrobina avocado). Rybę lub mięso pakujemy do osobnego pojemnika, warzywa do drugiego. Tym sposobem część lunchu możesz zawsze podgrzać w pracy ale wariant "na zimno" też jest bardzo smaczny i zdrowy, szczególnie, jeśli w grę miałaby wchodzić kuchenka mikrofalowa.

Zdrowe przekąski

W domu możesz przygotować nie tylko danie główne, ale również przekąski. Jeśli naprawdę nie chcesz poświęcić nawet 20 minut wieczorem na to, by przygotować posiłek na następny dzień (co jesteśmy w stanie zrozumieć), pozostaje inny wariant: zjedz lunch na zewnątrz (np.: krem z warzyw i sałatę w kurczakiem), a trzy godziny później sięgnij po jabłko i garść migdałów (możesz je przynosić w małych pojemnikach, by garść nie stała się raptem pięcioma garściami). Dobrym rozwiązaniem będzie też serek typu Bieluch czy Serek Wiejski. Możesz je jeść na wiele sposobów z warzywami (np. z pomidorami i przyprawami) lub z owocami (polecamy jabłko, borówkę amerykańską, truskawki). Owoce również możesz umyć i pokroić w domu, a potem przełożyć je do małego pudełka.

Oczywiście wszystko z głową i umiarem, ale czy nie poczujesz się lepiej, po takiej domowej piersi z kurczaka i pysznych, świeżych warzywach niż po "kujciaku na ostjo"? Gwarantujemy, że tak!

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.