Masz swój plan treningowy? Skorzystaj z naszych podpowiedzi!
Badanych podzielono na dwie grupy: wszyscy odżywiali się w ten sam sposób, z tym, że trening pierwszej części ograniczał się wyłącznie do aerobowego, a drugiej skonstruowano tak, że połączono siłowy z aerobowym . Po ośmiu miesiącach okazało się, że pierwsza grupa straciła aż 20 razy więcej tłuszczu w okolicy brzucha niż ta druga!
Chris Slentz z Duke University w Północnej Karolinie skomentował wyniki swoich badań w ten sposób: - Trening siłowy jest bardzo dobry dla tych, którym zależy na sile i utracie tkanki tłuszczowej w całym ciele, ale trening aerobowy jest dużo skuteczniejszy, jeśli zależy nam na pozbyciu się tłuszczu z okolic brzucha. Podczas biegania, pływania czy szybkiej jazdy na rowerze spalimy więcej kalorii niż podczas podnoszenia ciężarów - wyjaśnia.
Badania pokazały również, że u grupy, która mieszała trening siłowy z aerobowym, po dłuższym czasie trenowania nie widać żadnych postępów jeśli chodzi o odporność na insulinę. Trening typu cardio okazał się również dużo lepszy dla osób zmagających się z nadwagą.
Dbanie o to, by w pasie nie mieć zbyt dużo centymetrów, to nie tylko estetyka. Wiadomo, każdy marzy o płaskim, pięknie wyrzeźbionym brzuchu, ale warto wspomnieć o tym, że otyłość w tej okolicy jest bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia. Mówimy tutaj o trzewnej tkance tłuszczowej, która różni się od pozostałej tym, że otacza narządy wewnętrzne. Z tego powodu jej nadmiar może być dla nas dużo bardziej niebezpieczny niż np. tłuszcz zgromadzony na biodrach. Wysoki poziom trzewnej tkanki tłuszczowej często jest przyczyną cukrzycy, chorób serca, raka.