Ogranicz napoje energetyzujące!

Lubisz wszelkiego typu "energizery" w płynie i chętnie sięgasz po nie zwłaszcza przed treningiem lub gdy przysypiasz za kółkiem? Uważaj: pite w nadmiarze mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu!

Co działa pobudzająco w napojach energetycznych?

Przede wszystkim kofeina: w 100 ml takiego napoju jest jej zwykle ok. 30-35 mg, a w jednej puszce tyle, ile w filiżance mocnej kawy. Regularne popijanie "energetyków" może niebezpiecznie podnieść ciśnienie krwi, zwiększa tez zagrożenie cukrzycą!

Kto w ogóle nie powinien ich pić? Kobiety w ciąży, alergicy, osoby o wrażliwym żołądku oraz dzieci poniżej 16 roku życia. Zdecydowanie nie wolno mieszać tych napojów z alkoholem, bo zarówno kofeina, jak i alkohol mocno przeciążają układ krążenia, co grozi zaburzeniami w pracy serca, a nawet utratą przytomności!

Nie myl energizerów z napojami dla aktywnych! Te drugie mają za zadanie dobrze nawodnić organizm, co jest ważne zwłaszcza podczas dużego wysiłku fizycznego, oraz utrzymać we krwi optymalny poziom elektrolitów i glukozy, szybko zużywanych podczas ćwiczeń. Napoje izotoniczne i hipotoniczne nie zawierają pobudzającej kofeiny.

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.