Czy napoje light pomagają schudnąć?

Wiele osób sądzi, że napoje uboższe w kalorie, w których cukier zastąpił słodzik, są zdrowsze i przyjazne dla sylwetki. Piją je też ci, którzy stosują odchudzające diety. Czy faktycznie "lighty" są lepsze od swych standardowych odpowiedników?

Dołącz do nas na Facebooku

Wyniki zakończonych właśnie badań nad wpływem tego rodzaju napoi na organizm człowieka są przygnębiające: choć pijąc je przyswaja się mniej kalorii, to wcale nie służy to zdrowiu ani szczupłej figurze. Przeciwnie: sprzyjają one tyciu oraz chorobom układu krążenia i cukrzycy!

Eksperyment, jaki prowadzono przez ostatnie 10 lat na University of Texas wykazał, że napoje określane jako dietetyczne w rzeczywistości źle wpływają na wagę. Osoby, które wypijały codziennie średnio po dwa napoje light, przytyły w tym czasie o 70% więcej niż ci, którzy nie pili ich wcale! Co grosza, aspartam stosowany w tego rodzaju napojach jako zamiennik cukru, destabilizuje pracę trzustki, co zwiększa zagrożenie rozwojem cukrzycy, a wspomniana wyżej zwiększona skłonność do tycia podnosi to ryzyko jeszcze bardziej.

To nie koniec problemów. Analiza wyników badań, jakimi objęto 2564 mieszkańców Manhattanu wykazała też, że "lighty" wpływają negatywnie na układ krążenia. Ryzyko wystąpienia problemów naczyniowych u pijących je osób jest aż o 61 proc. wyższe, drastycznie zwiększa się także u nich odsetek zawałów serca i zatorów.

Inne, wcześniejsze badania ujawniły też negatywny wpływ napoi light na płodność oraz wykazały, że kobiety, które piją je przed zajściem w ciążę i w jej trakcie są bardziej zagrożone cukrzycą ciężarnych, która może zagrozić zdrowiu, a nawet życiu dziecka.

Co w takim razie powinno się pić? Opierając się na wynikach ww. badań naukowcy sugerują, by dzień zacząć od naturalnych soków owocowych, a w ciągu dnia najlepiej pić wodę mineralną, która nie tylko nie zagraża w jakikolwiek sposób zdrowiu, ale wpływa na nie bardzo korzystnie.

źródło: Health Med News/medycyna24.pl

Schudnij jeszcze tego lata! >>

Przeczytaj też:

Co pić latem, by nie tyć? >>

Zielona odchudza >>

Ile kalorii zmieści się w szklance? >>

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.