Nie ma mowy o tym, by schudnąć, jedynie stosując suplementy - niezbędna jest do tego odpowiednia dieta oraz trening. Dbasz o swój jadłospis i regularnie ćwiczysz? W tym wypadku suplementy mogą ci pomóc. Warto jednak zdawać sobie sprawę z zagrożeń, jakie niesie stosowanie niektórych z nich. Oto zestaw substancji, które są częstymi składnikami tzw. wspomagaczy odchudzania.
Chitosan
To naturalna substancja uzyskiwana z pancerzy morskich skorupiaków, uznawana za najefektywniejsze źródło tzw. miękkiego błonnika pokarmowego. Chitosan nie ulega trawieniu, lecz rozpuszcza się w żołądku wiążąc sporo wody. W efekcie tworzy dość trwały żel absorpcyjny, stanowiący "pułapkę" dla cząsteczek tłuszczów i węglowodanów oraz cholesterolu, toksycznych metali ciężkich i azotanów, a także chorobotwórczych drobnoustrojów - ale również cennych odżywczo białek oraz kwasów żołądkowych, żółci i enzymów trawiennych. Stosowany krótko i małych ilościach, jest bezpieczny, jednak regularna suplementacja chitosanem grozi efektami ubocznymi w postaci dolegliwości trawiennych (wzdęcia, zaparcia). Stosowany przez długi czas, może doprowadzić do niedoborów pokarmowych.
Chrom
To pierwiastek mineralny niezbędny do prawidłowego metabolizmu węglowodanów, tłuszczów i białek. Jedną z jego funkcji jest też wspieranie hormonu insuliny w przenoszeniu glukozy do komórek. Chrom jest reklamowany jako środek hamujący apetyt, przede wszystkim jednak działa u osób z insulinoopornością, czyli tych, których organizm ma zmniejszoną wrażliwość na insulinę - zdradza to podwyższony poziom cukru we krwi. Jednak osoby mające we krwi zbyt wiele glukozy nie powinny używać chromu bez konsultacji z lekarzem! Chrom może wpływać na poziom neuroprzekaźników, dlatego ludzie z depresją lub cierpiący na inne zaburzenia psychiczne również nie powinny przyjmować chromu na własną rękę.
Guarana
To roślina rosnąca naturalnie w Ameryce Południowej, w dorzeczu Amazonki. Jej ziarna są bogatym źródłem kofeiny: zawierają jej dwa razy więcej w porównaniu do ziaren kawowca. Kofeina to stymulant zwiększający pobór energii. Wpływa przede wszystkim na ośrodkowy układ nerwowy oraz serce i w wysokich dawkach może powodować niepokój oraz zaburzenia rytmu serca.
Ocet jabłkowy
Włączenie do diety niewielkich jego ilości może pomóc ograniczyć apetyt. Istnieje nawet dieta zalecająca przyjmowanie niewielkich ilości octu jabłkowego (jedna do trzech łyżeczek) przed każdym posiłkiem. Dostępne są również suplementy z tą substancją. Lecz o ile stosowanie octu prawdziwego octu może zwiększać uczucie sytości, to stosowanie go w tabletkach przez długi czas i w nadmiernych ilościach grozi niepożądanymi skutkami, takimi jak niski poziom potasu we krwi oraz zmniejszenie gęstości kości.
CLA
Sprzężony kwas linolowy, czyli CLA, to kwas tłuszczowy występujący naturalnie w niewielkich ilościach w mleku. Jest również dostępny w postaci suplementów diety. Reklamuje się go jako środek pomocny w utracie wagi, ma bowiem zdolność zwiększania wrażliwości organizmu na insulinę, co ogranicza skłonność do gromadzenia tłuszczu. W praktyce jednak suplementacja CLA (na poziomie 3,2 mg dziennie) skutecznością nie odbiega od stosowania placebo. Najczęstszy problem związany z przyjmowaniem tego składnika to biegunka.
Hoodia gordonii
To roślina podobna do kaktusa rosnąca w południowej Afryce. Wyciąg z niej ma ograniczać apetyt, nie przeprowadzono jednak badań klinicznych z udziałem ludzi, które potwierdziłyby takie działanie suplementu z hoodią. Jedyne testy przeprowadzono na szczurach, którym wstrzykiwano silny ekstrakt z tej rośliny bezpośrednio do mózgu.
Ephedra sinica To roślina pochodząca z Azji zawierająca związek zwany efedryną, stosowaną niegdyś szeroko jako stymulant i reduktor apetytu (wchodziła w skład preparatów zwanych ECA - to akronim od słów Ephedrine, Coffeine, Aspirine). W wielu krajach, m.in. w USA i w Polsce, suplementy z efedryną zostały zakazane, bo ich stosowanie prowadzi do nadciśnienia tętniczego i zaburzeń pracy serca, co grozi zawałem serca i udarem mózgu. Specyfiki z efedryną oraz podobnie działającym niestandaryzowanym wyciągiem z Ephedra sinica wciąż można kupić w sklepach internetowych.
Gorzka pomarańcza Po wycofaniu efedryny z oficjalnego obiegu, wyciąg z tej rośliny (Citrus aurantium) zyskał na popularności, bo działa podobne do efedryny (to efekt działania związków o nazwie synefryna i oktopamina). Suplementów z gorzką pomarańczą powinny wiec unikać osoby z wysokim ciśnieniem krwi i zaburzeniami pracy serca (oraz z cukrzycą). Nie należy ich przyjmować równolegle z kofeiną - jej najczęstsze źródła to kawa, napoje typu cola i tzw. energizery, zielona herbata i yerba mate oraz niektóre suplementy (np. te z guaraną) i wieloskładnikowe leki przeciwbólowe (np. Apap Ekstra), bo zwiększa to ryzyko wystąpienia działań niepożądanych podobnych jak te wywoływane przez efedrynę.
Wielka nadzieja: fukoksantyna Jest przeciwutleniaczem naturalnie występującym w brązowych wodorostach, takich jak wakame (składnik zupy miso). Badania na zwierzętach wykazały, że podawanie wyciągu z tych glonów wspomaga przetwarzanie cukrów i tłuszczy na energię, co pomaga zapobiegać cukrzycy i chorobom krążenia. Fukoksantyna nie wykazuje efektów pobudzenia, nie wpływa też na zwiększenie tętna. Zanim jednak znajdzie zastosowanie w suplementach diety, minie jeszcze trochę czasu.
Na koniec...
...przykładowy skład pierwszego z brzegu fat-burnera znalezionego w jednym ze sklepów internetowych: Vitamin B6 2 mg; Vitamin B12 6 mcg; Chromium Picolinate 30 mcg; Caffeine Anhydrous 250 mg; Ephedra Extract 25 mg; Aspirin 100 mg; Methylsynephrine 20 mg; Phenylethylamine HCL 20 mg; Citrus Aurantium 100 mg; Yohimbine HCL 1,5 mg; Green Tea 15 mg; Panax Ginseng 100 mg; Hoodia Extract (cactus) 25 mg; 5-Hydroxytryptophan 10 mg; Theobromine 99% 10 mg; Ginger Root 100 mg; Cayenne 25 mg.
Dobrze się więc zastanów, czy naprawdę warto odchudzać się z użyciem "cudownych" suplementów dostępnych w sieci.
wybrane źródła: fda.gov; EFSA Journal 2010; 8(5):1600; Chitosan by Willian J. Henneh, Ph.D.
Spal zbędny tłuszcz, zadbaj o wygląd swego brzucha!