Teoretyczne założenia metody Dennisona oraz listę korzyści , jakie daje jej praktykowanie, znajdziesz tu:
Fitness dla mózgu: metoda Dennisona (cz. 1) >>
Gimnastykę mózgu zacznij od picia wody . Jest ona jedną z najważniejszych substancji w ciele, stanowi od 45% do 75% jego całkowitej wagi. Jest niezbędna nie tylko do życia, lecz i do uczenia się. Odgrywa ważną rolę w elektrycznej aktywności całego ciała (w tym mózgu), dystrybucji tlenu i odżywianiu. Regularne picie wody małymi łykami pozwoli ci pracować z optymalną efektywnością, szczególnie przed i po ćwiczeniach gimnastyki mózgu. W sumie wypijaj jej codziennie tyle, ile wyliczysz wg wzoru: waga ciała : 11.
Zacznij od podstawowych ćwiczeń wprowadzających .
Punkty na myślenie Jedną dłoń połóż na pępku, a drugą masuj miękkie miejsca pod obojczykami, z lewej i prawej strony klatki piersiowej. Rób to ok. 2 minut. Efekty: przekazanie informacji od prawej półkuli do lewej połowy ciała i odwrotnie, stymulacja aorty, wzrost energii.
Pozycja Cooka Stań, skrzyżuj nogi w kostkach. Wyciągnij ręce przed siebie i przekręć dłonie grzbietami do siebie tak, by kciuki skierowane były w dół. Przełóż jedną rękę przed drugą, tak by dłonie dotykały się wewnętrznymi stronami (kciuki są nadal skierowane w dół). Skrzyżuj palce dłoni. Zegnij ręce w łokciach i oprzyj ręce na piersi. Zamknij oczy, język połóż na podniebieniu. Oddychaj swobodnie. Pozostań w tej pozycji ok. 2 minut. Możesz ew. zrobić to samo na siedząco. Efekty: poprawa koncentracji i emocjonalnej stabilności, pogłębienie uwagi.
Następnie wykonuj ćwiczenia przekraczające środkową linię ciała .
Ruchy naprzemienne Podnieś do góry prawe kolano i dotknij je lewą ręką, następnie podniesione lewe kolano dotknij prawą ręką (ruchy podobne do marszu w miejscu). Efekty: poprawa słuchania, czytania i pisania, lepsza koordynacja ruchowa lewej i prawej strony ciała, poprawa wzroku i słuchu, wzmocnienie oddechu, wzrost energii.
Leniwe ósemki Wyciągnij przed siebie lewą rękę, zaciśnij pięść, a kciuk skieruj do góry. Następnie rysuj kciukiem w powietrzu po kształcie położonej ósemki (znaku nieskończoności) wodząc oczami za ręką - głowę trzymaj nieruchomo. Ruch ręką zaczynaj zawsze od środka w lewo do góry. Zakreśl ósemkę po 5 razy każdą ręką osobno lub 5 razy dwiema rękami razem. Efekty: lepsza koordynacja wzroku i obwodowego widzenia, sprawniejsze czytanie i pisanie.
Słoń Wyciągnij lewą rękę w przód, grzbietem dłoni do góry. Głowę połóż na ramieniu wyciągniętej ręki. Nogi w małym rozkroku, lekko ugięte w kolanach. Rysuj ręką w powietrzu obszerne leniwe ósemki (ucho przyklejone do ramienia). Następnie wyprostuj całe ciało i wykonaj to samo prawą ręką. Kierunek pisania: zawsze w lewo do góry. Efekty: twórcze myślenie, słuchanie własnego wewnętrznego głosu, rozwój pamięci długoterminowej, zintegrowanie widzenia, słyszenia i ruchu, sprawniejsza mowa, pisanie, zapamiętywanie.
Motyl na suficie Podnieś do góry głowę i kreśl nosem na suficie leżące ósemki. Zacznij w lewo do góry. Efekty: lepsza koordynacja wzrokowo-ruchowa, poprawa umiejętności czytania i pisania.
Kołyska Usiądź na podłodze. Lekko ugięte ręce oprzyj z tyłu utrzymując podniesiony tułów. Nogi zegnij w kolanach i podnieś stopy do góry. Usuń napięcie w jednym biodrze potem w drugim, wykonując nieduże ruchy nogami. Efekty: rozwój zdolności do pracy w środkowym polu ciała, wyrabianie nawyku skupiania uwagi i rozumienia.
Rowerek Połóż się na plecach (na miękkim podłożu). Unieś głowę, obejmij ją dłońmi i podtrzymuj ją. Prawym łokciem dotykaj lewego kolana, potem lewym łokciem prawego kolana itd. Oddychaj rytmicznie. Efekty: integracja lewej i prawej strony ciała, sprawniejsze czytanie, słuchanie ze zrozumieniem, pisanie, liczenie.
Wahadło Opuść maksymalnie podbródek w dół i poruszaj nim powoli od jednego ramienia do drugiego swobodnie oddychając. Efekty: poprawa widzenia obuocznego, sprawniejsze pisanie, czytanie i wypowiadanie się, relaks.
Oddychanie przeponowe Zrób wdech nosem i oczyść płuca robiąc krótkie wydechy przez zaciśnięte wargi (wyobraź sobie, że chcesz utrzymać piórko w powietrzu). Następnie połóż dłonie na brzuchu - na wdechu podnoszą się, na wydechu opadają. Zrób w dech licząc do trzech, zatrzymaj oddech na trzy sekundy i wydychaj powietrze licząc do trzech. Ponownie zatrzymaj oddech na trzy sekundy. Powtórz całość. Efekty: relaks, sprawniejsze czytanie i mówienie.
Kobra Usiądź, oprzyj dłonie na stole, plecy rozluźnione. Zacznij oddychać "od podstawy kręgosłupa". Skup się na oddechu, jakby był on źródłem twej siły. Efekty: relaks, poprawa widzenia obuocznego, słuchania ze zrozumieniem i mówienia, kontrola motoryki precyzyjnej.
Ćwicz w ciągu dnia w możliwie urozmaicony sposób. Tego treningu nie sposób przedawkować!