Dobry trener personalny - czyli jaki?

Ćwiczenia pod okiem osobistego trenera zyskują na popularności, bo dają pewność, że przeznaczony na nie czas będzie wykorzystany do maksimum. Jak odróżnić trenerską gwiazdę od dyletanta?

Wynajęcie osobistego trenera to konkretny wydatek (50-200 zł za sesję, zależnie od czasu jej trwania oraz renomy klubu) i wiele osób zadaje sobie pytanie, czy ta usługa warta jest swojej ceny. Odpowiedz brzmi: tak - pod warunkiem, że znajdzie się profesjonalistę.

Co przemawia na rzecz wynajęcia trenera personalnego?

- dobiera ćwiczenia dopasowane do indywidualnych możliwości i potrzeb każdego klienta, dzięki czemu trening jest nie tylko skuteczny, ale i bezpieczny

- uczy prawidłowej techniki ćwiczeń i na bieżąco poprawia wszystkie popełniane błędy, co zapobiega utrwalaniu się błędnych nawyków

- kontroluje postępy i jeśli sytuacja tego wymaga, modyfikuje trening, tak by był on jak najbardziej efektywny

- zna najnowsze sportowe oraz fitnessowe trendy i potrafi oddzielić wartościowe ziarno od piarowych plew

- motywuje do wysiłku i sprawia, że ćwicząc nie marnuje się ani minuty.

O co pytać kandydata na swego osobistego trenera? O kwalifikacje - najlepiej, by był absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego i miał ukończone odpowiednie kursy, potwierdzone stosownym certyfikatem (nie krępuj się poprosić o ich okazanie).

O doświadczenie - "papiery" nie czynią z nikogo fachowca, w trenerskim fachu najcenniejszy jest dorobek, jaki daje praca z ludźmi (postaraj się zawczasu zdobyć o interesującym cię trenerze jak najwięcej informacji; idealnie byłoby, gdyby sam skontaktował cię z którymś ze swych klientów).

O szczegóły związane z opłatami - trener powinien dać ci możliwość skorzystania z okresu próbnego, po którym możesz podjąć decyzję o związaniu się z nim dłuższym kontraktem (istotne są też warunki ew. odwoływania treningów i zwrotu części kosztów, gdyby kontynuowanie przez ciebie ćwiczeń nie było możliwe).

Cechy prawdziwego profesjonalisty:

1. Przed pierwszym treningiem organizuje spotkanie, podczas którego zbiera informacje o twoim stanie zdrowia, stylu życia (praca, dieta, sen, wypoczynek, ew. używki itd.) oraz pomaga ci określić treningowe cele.

2. Przed rozpoczęciem ćwiczeń, w ich trakcie i po ich zakończeniu interesuje się twym aktualnym samopoczuciem, a w trakcie treningu skupia na tobie całą swoją uwagę.

3. Nie rozmawia o prywatnych sprawach - swoich, twoich ani innych klientów.

4. Nie zmusza cię do ćwiczeń ponad siły, po których czujesz dojmujące zmęczenie i/lub ból.

5. Nie występuje w roli lekarza ani dietetyka (chyba że akurat nim jest), nie namawia cię usilnie do stosowania "wspomagaczy" treningu.

6. Nie odwołuje sesji bez podania naprawdę ważnej przyczyny i przestrzega innych ustalonych warunków umowy, w tym finansowych.

7. Jest chodzącą wizytówką swego fachu (świetna sylwetka, zadbany, schludny).

O czym twój trener powinien wiedzieć? - o twych uwagach i zastrzeżeniach wobec proponowanych przez niego ćwiczeń i przebiegu treningów

- o twych problemach zdrowotnych i wszelkich innych, jeśli mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo i efektywność treningów

- o twym zamiarze zrezygnowania z jego usług po kilku wykupionych sesjach, bo wiedząc o tym podpowie ci, jak samodzielnie kontynuować treningi.

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.