• Link został skopiowany

Dlaczego mój trening nie działa?

Może być wiele przyczyn, dla których trening nie przynosi spodziewanych efektów. Sprawdź, czy tobie udało się uniknąć największych błędów, które nie tylko spowalniają wyniki ćwiczeń, ale mogą też stać się przyczyną kontuzji.

1. Opuszczanie drążka za głowę Problem: tylko ludzie z dużą ruchomością stawów barkowych potrafią w tym ćwiczeniu utrzymać kręgosłup wyprostowany, co jest warunkiem prawidłowego wykonania ćwiczenia. Wszyscy pozostali narażeni są w tym ćwiczeniu na kontuzje - zespół stożka rotatorów i uderzenie drążkiem w kręgosłup szyjny. Rozwiązanie: Opuszczaj drążek przed głową, do klatki piersiowej, odchylając wyprostowany tułów nieco w tył.

2. Military press - wyciskanie zza głowy Problem: dokładnie taki sam jak w poprzednim ćwiczeniu. Rozwiązanie: wyciskanie sprzed klatki piersiowej.

3. Unoszenie sztangi do brody Problem: ruch ten w połączeniu z dźwiganiem obciążenia może ucisnąć nerwy położone w okolicach barków. Rozwiązanie: unoszenie ramion z hantlami w bok oraz unoszenie ramion z hantlami w przód.

4. Wyciskanie nogami na suwnicy (leg press) Problem: Jeśli w czasie ćwiczenia kolana będą uginać się bardziej niż do kąta prostego, ćwiczenie może spowodować kontuzje pleców lub kolan. Rozwiązanie: Uginaj kolana tyle, by pośladki nie odrywały się od oparcia maszyny i nie więcej niż do 90 stopni.

5. Półprzysiady ze sztangą umieszczoną w suwnicy (maszyna Smith'a) Problem: sztanga umieszczona w suwnicy ogranicza ruch tułowia, co w połączeniu ze zbyt dalekim wysunięciem nóg w przód sprawia, że ciało może znaleźć się w kontuzjogennej pozycji. Rozwiązanie: ćwiczenie półprzysiadów z hantlami lub sztangą opartą na górnej części pleców. Poprawna technika obejmuje ugięcie kolan do kata prostego z silnym wypchnięciem bioder w tył i pochyleniem wyprostowanego tułowia do przodu. Kolana nie powinny przekroczyć linii czubków butów! 6. Pokładanie się na maszynach kardio Problem: opieranie dłoni, łokci lub przedramion na uchwytach i przenoszenie na nie części ciężaru ciała sprawia, że ćwiczenie staje się mniej skuteczne (spalasz mniej kalorii!), a dodatkowo może przeciążać barki, łokcie i kręgosłup. Rozwiązanie: używaj uchwytów tylko do zachowania równowagi. Nie stosuj zbyt dużego obciążenia ani za szybkiego tempa - jeśli jedno lub drugie zmusza cię do "zawiśnięcia" na uchwytach.

7. Stosowanie ćwiczeń siłowych do pozbycia się tłuszczu z wybranych partii ciała Problem: brzuszki nie odchudzą brzucha, a przysiady ud. Wzmacnianie wybranej partii mięśniowej, czy części ciała nie sprawi, że stanie się ona mniej otłuszczona. Nie istnieje sposób na pozbycie się tłuszczu z wybranej części ciała (poza liposukcją). Rozwiązanie: Do spalania tłuszczu najlepszy jest intensywny trening kardio oraz trening siłowy całego ciała - oba powodują, że ciało jeszcze długo po treningu spala tłuszcz.

8. Stosowanie pasa na każdym treningu Problem: zbyt dużo ludzi stosuje do ćwiczeń siłowych pas i robią to zbyt często. Jeśli nie miałeś kontuzjowanych pleców albo nie dźwigasz wielkich ciężarów, nie potrzebujesz pasa. Pas odciąża mięśnie tułowia, które stabilizują kręgosłup. Nadużywając pasa możesz je osłabić. Rozwiązanie: zostaw pas w domu, chyba że cierpisz na dolegliwości kręgosłupa, albo zamierzasz dźwigać bardzo duże ciężary.

9. Stosowanie butów nieodpowiednich do uprawianej dyscypliny Problem: złe obuwie może sprawić, że obciążenie stawów będzie większe niż powinno, może dojść do zapalenia rozcięgna podeszwowego lub zapalenia ścięgien. Rozwiązanie: dobieraj obuwie odpowiednie nie tylko do uprawianego sportu ale i do własnych stóp. Dlatego warto sportowe obuwie kupować w specjalistycznych sklepach, w których przeszkolony personel pomoże dopasować buty do potrzeb kupującego.

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o: