Kobiecy trening na siłowni

Widok kobiety na siłowni nie jest dziś dla nikogo niczym dziwnym. Wciąż jednak zauważa się, że panie stawiają raczej na ćwiczenia na maszynach kardio , negatywnie nastawiając się do podnoszenia ciężarów i hantli. Trening siłowy jest jednak równie ważny.

Na większości siłowni to wciąż mężczyźni wiodą prym w ćwiczeniach z użyciem hantli. Wiele kobiet żyje w błędnym przekonaniu, że podnoszenie ciężarków sprawi, że ich mięśnie zaczną rosnąć i będą wyglądały mało kobieco- mówi trener jednej z warszawskich siłowni - Kamil Lato. W mojej codziennej pracy często spotykam się z kobietami "znawcami", które z lęku przed nadmiernym rozrostem tkanki mięśniowej - jak ognia unikają treningu ze sztangami, czy hantlami. To błąd. Każdy kompleksowy program ćwiczeń powinien zawierać również elementy treningu siłowego".

Uwagi instruktora potwierdzają również wnioski amerykańskich naukowców, które mówią, że kobiety wybierają ćwiczenia na maszynach i nie chcą podnosić hantli, ani ciężarków. Badania Jerrego Mayhew'a z Uniwersytetu Truman w Kirksville w stanie Missouri wskazują, że ćwiczenia z hantlami są dla kobiet znacznie bardziej efektywne, a poza tym pozwalają na spalenie większej ilości kilokalorii. Udowodniono, że osoba robiąca dwie serie ćwiczeń po dziesięć przysiadów z dodatkowym obciążeniem, spala 16 kcal na minutę, czyli ponad 40% więcej niż osoba, która ćwiczy te same mięśnie na maszynie (11 kcal na minutę). Uzasadnienie tego jest dość proste - ćwiczenia z hantlami uaktywniają więcej mięśni potrzebnych do utrzymania równowagi i kontroli ciała. To jednak nie wszystko. To właśnie mięśnie są najlepszym "spalaczem" tłuszczu. Oznacza to, że im więcej masy mięśniowej mamy w swoim ciele, tym szybciej jesteśmy w stanie spalić tkankę tłuszczową. Wiele kobiet uważa, że same "aeroby" załatwią całą sprawę. To kolejny błąd.

Na siłowni możemy wybrać trening ukierunkowany na wzrost siły, poprawę rzeźby oraz ten, którego panie się tak boją: ukierunkowany na przyrost masy mięśniowej. Najbardziej odpowiedni dla kobiet program powinien polegać na takim ułożeniu ćwiczeń, by modelować ciało. Większość kobiet wybiera się na siłownię, by poprawić jego jędrność i elastyczność oraz wymodelować sylwetkę. Jednak bez ćwiczeń siłowych jest to trudne do wykonania, bo powinny one stanowić nieodłączny element treningu. Zarówno ćwiczenia siłowe, jak i aerobowe możemy wykonywać na jednym treningu. Najlepiej je łączyć, wtedy po zakończeniu ćwiczeń siłowych przechodzimy do ćwiczeń aerobowych (powinny trwać co najmniej 30 min), nie zapominając o rozgrzewce. Takie efekty łączone z odpowiednią dietą i zdrowym trybem życia będą dla każdej kobiety znacznie lepszym rozwiązaniem niż zwykły rowerek, czy bieżnia.

Drogie panie - jeśli więc korzystacie z siłowni - zachowajcie tę informację w pamięci i nie omijajcie hantli szerokim łukiem. One naprawdę nie zostały stworzone jedynie z myślą o męskiej części populacji. Ciała kobiet nie są zdolne do budowania takiej masy mięśniowej jak ciała  mężczyzn. Jeśli same nie wiecie jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia siłowe -poproście o pomoc instruktora, który pomoże wam opracować odpowiedni program treningowy.

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.