Głodówka wydłuża życie?

Naukowcy zaobserwowali, że bardzo niskokaloryczna dieta wydłuża życie zwierząt. W czasie badań przeprowadzonych na ludziach starają się znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego tak się dzieje.

Naukowcy odkryli, że ludzie o wysokim tempie metabolizmu są bardziej narażeni na wcześniejszą, naturalną śmierć niż osoby o niższym tempie metabolizmu. Obserwacje te zostały opublikowane na łamach Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism . Podejrzewa się, że wyższe tempo metabolizmu przyspiesza procesy starzenia poprzez produkcję większej ilości wolnych rodników. Wolne rodniki są częstą przyczyną chorób dotykających starzejące się organizmy. Badacze zmierzyli dobowy wydatek energetyczny 892 ochotników. Obserwacja trwała 15 lat. W tym czasie 27 z osób uczestniczących w badaniu zmarło z przyczyn naturalnych. Stwierdzono, że im wyższe tempo metabolizmu tym, większe ryzyko wcześniejszej śmierci.

Co ważne, obserwacje te nie dotyczą wysokiego tempa metabolizmu, będącego skutkiem ćwiczeń fizycznych!

Wyniki tych badań mogą pomóc w zrozumieniu mechanizmu starzenia się ludzkiego organizmu i przyczyn dla których obniżenie tempa metabolizmu np. poprzez niskokaloryczna dietę, może przynosić pozytywny efekt w postaci dłuższego życia.

Na ostateczną odpowiedź, czy niskokaloryczna dieta gwarantuje dłuższe życie pewnie będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. To, co jest pewne już dziś to to, że przejadanie się z pewnością je skraca.

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o:
Copyright © Agora SA