Co to jest Fit Ball? Warto spróbować treningu Fit Ball

Jak ćwiczyć z Fit Ball? Ćwiczenia z użyciem dużej piłki znane są od lat i wykorzystuje się je w różnych rodzajach zajęć. Ogromnym plusem jest to, że z piłką ćwiczyć może każdy, zarówno na siłowni, jak i w domu.

Korzystne właściwości treningu z piłką Fit Ball odkryto w połowie XX wieku, a do rozpowszechnienia się tego trendu, przyczynili się głównie fizjoterapeuci. Warto wymienić tu nazwisko Susan Kleinvogelbach, która w latach 50. w Szwajcarii zajmowała się rehabilitacją pacjentów z porażeniem dziecięcym. Podobnie było w przypadku Joan Posner Mauer, która w latach 80. stosowała ćwiczenia z piłką w leczeniu pacjentów po urazach narządu ruchu.

Głównym plusem ćwiczeń z Fit Ball jest odciążenie kręgosłupa i stawów, dzięki czemu osoby starsze i mające kłopoty ze swobodnym poruszaniem się mogą z większa łatwością wykonywać ćwiczenia. Wytrzymałość piłki jest bardzo duża. Możemy na niej siedzieć, leżeć, czy nawet skakać -  wytrzymuje ciężar ponad 300 kilogramów. W trakcie treningu ćwiczymy równowagę i precyzję ruchów. Ponieważ piłka jest niestabilna - zmusza do zaangażowania więcej grup mięśni. Intensywnie pracuje prostownik grzbietu który wraz z mięśniami brzucha stanowi gorset wspierający kręgosłup, natomiast podczas ćwiczeń konkretnych mięśni, dodatkowo aktywizują się mięśnie posturalne brzucha (również mięśnie skośne i boczne), pleców, oraz pośladków.

Systematyczne ćwiczenia ogólnie wzmacniają ciało, jednocześnie rozluźniając te jego części, które są zbyt spięte i powodują ból. Poprawia się koordynacja ruchowa i ogólna wytrzymałość. W przypadku kłopotów z kręgosłupem niezmiernie ważne jest wzmocnienie mięśni przykręgosłupowych. Musimy to robić stopniowo i powoli. Ćwiczenia z piłką świetnie się w tym przypadku sprawdzają, a ryzyko kontuzji jest minimalne.

Fitball czy jazda konna?

Eksperci często porównują ćwiczenia z piłką do jazdy konnej. I mimo, że pozornie niewiele mają ze sobą wspólnego - okazuje się, że wibracje ciała podczas treningu fitball są bardzo podobne w skutkach do pracy ciała podczas jazdy konnej. Zrównoważone, systematyczne szkolenie i stopniowe zwiększanie intensywności - w znacznym stopniu wzmacnia gorset mięśniowy, poprawiając przy tym krążenie krwi oraz limfy. Co ważne - zwiększa również odżywienie krążków międzykręgowych. Poprawa stanu kręgosłupa ma z kolei pozytywny wpływ na funkcjonowanie wszystkich narządów wewnętrznych.

Jak wybrać piłkę Fit Ball?

Piłki różnią się od siebie głównie rozmiarami. Wykonane są z miękkiego i przyjaznego w dotyku tworzywa PCV, które jest hipoalergiczne, co oznacza, że osoby uczulone na lateks również mogą ćwiczyć z piłką. Wybór wielkości piłki należy dostosować przede wszystkim do swojego wzrostu:

- dla osób do 158 cm wzrostu najlepsza jest piłka w rozmiarze 45 cm, - dla osób od 159 do 168 cm wzrostu - 55 cm - dla osób od 169 do 179 cm wzrostu - 65 cm - dla osób od 180 do 190 cm wzrostu i powyżej - 75 cm

Wybierając piłkę sprawdź, czy siedząc na niej masz zgięte kolana do kąta prostego (to najprostszy sposób). Następnie sprawdź, czy pod twoim ciężarem, nie pojawia się w piłce wgłębienie większe niż 2,5 centymetra. Zbyt miękka piłka zmniejsza intensywność treningu, z kolei im twardsza, tym trudniej utrzymać równowagę.

Po piłkę Fit Ball warto sięgnąć:

- w treningu ogólnorozwojowym do wzmocnienia mięśni grzbietu i brzucha - gdy chcemy zwiększyć ruchomość stawów - poprawić kondycję - przy korekcji wad postawy i w rehabilitacji - przy schorzeniach neurologicznych

Ile kosztuje Fit Ball? Piłkę możesz kupić w sklepach sportowych lub zamówić przez internet już za 25 - 40zł.

Trening mięśni pleców z Fit Ball - Zwróć uwagę:

-       By się nie garbić. Wyprostowana sylwetka to podstawa. Dbaj o to, by twoja postawa była prawidłowa.

-       By odpowiednio rozgrzać mięśnie przed ćwiczeniami.

-       Pamiętaj o prawidłowym oddychaniu. Twój oddech powinien być powolny i płynny. Powietrze wdychaj nosem, wydychaj ustami.

-       Podczas ćwiczeń wystrzegaj się nagłych ruchów. Skup się na tym, by ćwiczenia były wykonane poprawnie pod względem technicznym.

-       Ćwiczenia podczas których leżysz na piłce - to ćwiczenia które z reguły w największym stopniu wzmacniają plecy i mięśnie brzucha.

-       Ćwiczenia wykonywane na kolanach poprawiają ukrwienie narządów miednicy i odciążają kręgosłup. Jeśli masz dolegliwości bólowe - właśnie od tych ćwiczeń zacznij najpierw.

-       Po treningu połóż się na piłce i rozluźnij ciało delikatnie się huśtając - to pomoże ci się zrelaksować i uporać z bólami pleców.

Więcej o: