Nie mogę schudnąć - konkrety

Chcesz schudnąć i poprzestajesz na chceniu, czy chcesz schudnąć i zabierasz się do dzieła? Zanim zaczniesz działać, musisz się wielu rzeczy dowiedzieć.

Przede wszystkim wiedza o żywieniu

Trzeba zadać sobie odrobinę trudu i dowiedzieć się trochę więcej na ten żywienia. Wcale nie chodzi o to, byśmy orientowali się we wszystkim łącznie z tym, co każda witamina może zdziałać dobrego dla ciała i w jakiej ilości ją przyjmować. Chodzi o wiedzę podstawową, dotyczącą tego czego unikać, na co warto postawić, co nam szkodzi, co jeść w pierwszej kolejności, a czego najlepiej nie spożywać wcale. Chodzi o to, byśmy patrząc na tabele zawierające składniki odżywcze zawarte w różnych produktach spożywczych, albo na etykiety na kupowanych smakołykach nie odwracali głowy uważając, że równie dobrze mogłoby to być napisane po chińsku. Teraz odezwą się ci, których obrażam, bowiem doskonale wiedzą co, jak i kiedy powinni jeść. I chwała im za to! Pomyślmy jednak o tym jak wiele jest osób, którym słowo węglowodany nie mówi zupełnie nic, a nawet jeśli, to jak często faktycznie zwracają uwagę ile ich jedzą?

Piramida żywieniowa

O piramidzie żywieniowej, słyszeliśmy już w szkole średniej. Większość z nas wcale się jednak do niej nie stosuje, choć doskonale wiemy, że bylibyśmy zdrowsi i prawdopodobnie stracilibyśmy nieco na wadze. Warto zacząć też czytać etykiety na wybieranych przez nas produktach. Dowiemy się z nich ile nasze zakupy spożywcze zawierają cukru, soli, czy tłuszczów nasyconych (niestety nie dowiemy się nic o tłuszczach trans, bo w Polsce niestety nie działa prawo, które obligowałoby producentów do umieszczania takich informacji). Wybieraj te produkty, które bogate są w białako, zdrowe tłuszcze, witaminy i minerały. Dokonywanie zdrowego wyboru zajmie co prawda więcej czasu i wymaga wysiłku umysłowego, ale pozytywne korzyści dla zdrowia są warte takiego poświęcenia.

Ruch

Setki lat temu ludzie byli zmuszeni do ciągłego ruchu. Od tego zależało ich przetrwanie. Dziś nie musimy zbyt wiele chodzić, dlatego też powinniśmy bezwzględnie uzupełnić ten brak regularnymi ćwiczeniami. A jeśli chcesz schudnąć - ruch jest absolutną koniecznością. Żadne pigułki i diety cud nie pomogą w tej kwestii. Ruch powinien na stałe zagościć w naszym życiu, bo obniża poziom stresu, pozwala głębiej oddychać, poprawia krążenie, poprawia nastrój.

Oczywiście, stosowanie się do tego o czym mowa wyżej nie sprawi, że w prosty sposób schudniesz. Gdyby tak było - otyłość nie stanowiła by problemu. Myślę, że dziś największy problem tkwi w tym, że nasze społeczeństwo zachęca się do lenistwa. Showbiznes zarabia grube miliony na naszym siedzeniu przed telewizorem. Kanapa jest twoim wrogiem i to bez dwóch zdań! Przecież odpoczynek może być też czynny. Spójrzmy prawdzie w oczy - siedzenie jest proste i wygodne, a jeśli do tego zaopatrzymy się w pyszną kolację, piwko, lody i czekoladę... mamy szansę spędzić całkiem przyjemny wieczór. Istnieje jednak kilka sposobów na to, by walczyć z lenistwem. I radzę to zrobić jak najszybciej.

Po pierwsze znajdź kogoś, kto pomoże ci wytrwać w postanowieniu, kogoś, do kogo możesz zadzwonić, gdy będziesz miał słabszą chwilę, na kogo wsparcie możesz liczyć. Poza tym zawsze możesz znaleźć osobę, która ma podobne cele do twoich - wówczas łatwiej jest się wzajemnie mobilizować. Jeśli nie ludzie, to może internet? Tu znacznie łatwiej jest znaleźć grupy wsparcia i osoby, które podzielą się z tobą swoim doświadczeniem. Im bardziej zintegrujesz się z daną społecznością, tym lepsze wyniki osiągniesz.

Najważniejsze to na prawdę chcieć. Ty sam musisz sobie zdać sprawę z tego, co jest dla ciebie najważniejsze. Ty ostatecznie podejmujesz decyzje. To twoje życie i twoje ciało!

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.