Sposób na małżeństwo doskonałe

Miłość jest ślepa mówi stare porzekadło, a naukowcy radzą, aby rzeczywiście taka była!

Naukowcy odkryli, że ludzie idealizujący swojego partnera w dniu ślubu, trzy lata po zawarciu małżeństwa nadal byli szczęśliwi. Takie wnioski płyną z badań opublikowanych na łamach Psychological Science. Wzięły w nich udział 193 pary małżeńskie. Większość badanych dobiegała trzydziestki i 90% z nich była rasy kaukaskiej. Wszystkie pary co 6 miesięcy przez 3 lata wypełniały ankietę. Opisywały w niej swój i partnera charakter, a także oceniały pozytywne i negatywne cechy charakteru partnera. Na koniec opisywały w jakim stopniu ich idealny partner powinien odznaczać się tymi samymi cechami. Badani wypełniali też inne ankiety, pozwalające ocenić ich poczucie własnej wartości, satysfakcję z życia, poziom depresji, itp.

Badania Specjaliści twierdzą, że oceniając samych siebie, zwykle stąpamy po ziemi. Jednak gdy oceniamy innych, robimy to w dużej mierze bazując na naszych własnych nadziejach i wyobrażeniach związanych z tą osobą. Naukowcy prowadzący wspomniane wyżej badania porównali ocenę małżonka z wyobrażeniem o idealnym partnerze i opinią samego małżonka o sobie samym. Zagmatwane? Więc inaczej: Porównano to, jakimi cechami powinien być obdarzony idealny partner Johna z tym, jak on sam ocenił swoją świeżo upieczoną żonę, a obie opinie porównano z opinią żony Jonha o niej samej. Np.: idealna partnerka Jonha powinna być radosna i troskliwa. Obie cechy John widzi u swojej żony, mimo, że ona sama opisała siebie jako osobę z trudnościami w okazywaniu troski i skłonną do częstej zmiany nastrojów.

Jakie wnioski wyciągnięto z badań? Odkryto, że ludzie, którzy nie idealizowali swojego partnera zawierając związek małżeński, po trzech latach trwania badań byli mniej zadowoleni ze swojego małżeństwa. Osoby idealizujące partnera były szczęśliwsze i bardziej zadowolone z małżeństwa.

I co wy na to?

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.